• GOLD_MARKET Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    GOLD_MARKET Senior Member Автор темы

    3051

    16 лет на сайте
    пользователь #105530

    Профиль
    Написать сообщение

    3051
    # 4 октября 2008 15:00

    Через пару недель планирую получить права (до этого на мотоциклах не ездил, только на скутерах). Думаю начать с Yamaha'и YBR 125 т.к. кубатура для первого мотоцикла в самый раз и новый он не дорого стоит. Думаю купить в Панавто за 57 800 руб (2258 USD) естественно заранее созвонившись и выбрав хорошее время/погоду. Есть момент - нужно пройти обкатку, следовательно всю дорогу (700 км) придется медленно ехать. Вот несколько вопросов:

    1. Что мне делать после того, как я купил мот? т.е. где ставить на учет или где взять транзитные номера... я в этом ноль.

    2. Нужно ли что-нибудь платить/регистрировать на границе?

    3. На сколько это рискованно: почти первый раз сесть за руль и проехать 700 км?

    4. Возможны ли проблемы с постановкой на учет?

    5. Какие подводные камни?

  • Varjat_by Senior Member
    офлайн
    Varjat_by Senior Member

    2476

    18 лет на сайте
    пользователь #40974

    Профиль
    Написать сообщение

    2476
    # 4 октября 2008 16:00

    О! Чувак па маёй дарозе вырашыў пайсьці.

    Шмат цябе прыгод чакае наперадзе! Таму я, як чалавек, які ўжо сам спрабаваў прайсьці такой дарогаю, пастараюся цябе адгаварыць.

    І так, па парадку: па першае у "Панавто", як расказваюць бывалыя, крайне рэдка бывае так што прыйшоў, купіў, забраў кучу дакументаў, і пайшоў. Прычына першая: YBR размятаюць там як гарачыя піражкі, і цябе чакаць ім нікага понту (хаця ў канцы сезона можа лепш з гэтым будзе). прычына другая: яны там выдаюць нейкае ПТС (Паспорт Транспортного Средства), які людзі чакаюць месяцамі. Напрыклад я на форуме вышукваў неякага чувака, які там працуе, які са скрыпам, але згадзіўся мне "адкласьці" матацыкл, які б чакаў майго прыезду.

    Праблема другая - дастаўка. Ехаць на новым неабкатаным матацыкле 1000км - вар'яцтва. Па першае першая замена масла там на 300км, па другое абкатка патрабуе ездзіць павольна і пазьбягаць доўгага руху з аднолькавай хуткасьцю, Па трэцяе - на гэтым форуме з масквы чувакі тавары папутна возяць. Адзін за паслугу запрасіў 100 баксаў (у універсал кажуць бокам ЮБР лягае), другі 150 (на вэне), і дадаў што за 350 кіне ўсё і спецыяльна для мяне паедзе. Памойму аб перагоне сваім ходам тут няма што і размаўляць.

    Праблема трэцяя: рэгістрацыя. Я тут купіў новы матацыкл і зразумеў, што б/у рэгіструецца ў піццот разоў прасьцей. Вывезеш з Расіі ты яго без пытаньняў (без транзітных нумароў), праўда што скажа ДАІ - не вядома. Як мінімум без страхоўкі ездзіць нельга. Пасьля у 5-цідзённы тэрмін табе трэба будзе яго прыцягнуць у мытню (таможню) любую па месцы жыхарства і растаможыць (120 баксаў). Ня ведаю якія праблемы могуць там быць - я пасьпеў даведацца проста тэорыю. Толькі пасьля можна спрабаваць ставіць на улік. На улік у мяне патрабавалі наступныя дакументы: "справку-счёт", страхоўку, паперку з мытні з неяйкай чароўнай марачкай, сэртыфікат аб тым, што дадзенае ТС адпавядае паррабаваньнямі РБ, копія сэртэфікату аб тым, што салону дазволена прадаваць матацыклы. Перачытай гэты ліст і удумайся :) Магчыма калі сказаць "я купіў у Расіі" - то гэта ўсе не трэба будзе.

    Наконт рызыкована: па трассе праедзеш. Па горадзе, калі будуць правы і ёсьць вопыт на скуцерах - памойму таксама. Іншая справа што туды з баблом паедзеш, і пасьля сам з гэтым матацыклам будзеш піліць...

    Слава богу я за 2 дні да выезду даведаўся, што ў нас пачалі прадаваць Zongshen, пайшоў і купіў. 200сс будзе каштаваць каля 5.5-6.5 мільёнаў (суразмерна ЮБР'у), выглядаць будзе значна лепш за ЮБР, для вучобы выдатна падыходзіць (я упаў на ім толькі на 1800 кіламетры :) ). Цяпер з вышыні палёта магу сказаць што можна ўзяць і б/у (асабліва калі скуцерам ты валодаў). На motoshop.by можна пагутарыць, цяпер кошты упалі у канец сезона - выбраць які малакубатурнічак (ЮБР'ы там дарагія, кажуць лепшыя дэталі і каталізатар на цане адбіваецца, хаця яным мне казалі што апошні месяц кошты і на іх упалі), папрасіць каб яны табе перадпродажам яго давялі да нармальнага выгляду і прыцягнулі.

  • GOLD_MARKET Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    GOLD_MARKET Senior Member Автор темы

    3051

    16 лет на сайте
    пользователь #105530

    Профиль
    Написать сообщение

    3051
    # 4 октября 2008 22:00

    Varjat_by, Спасибо тебе большое! отговорил :)

    + я еще не учел 120 $ за растаможку... это т.к. товар третьей стороны или как там?

    б.у. брать не хочу т.к. по жизни мне с этим не везет... хочется купить нового, ухаживать за ним и т.д., а за б.у. ухаживать лично у меня сильного желания не возникает т.к. хз как с ним раньше обращались.

    А вот Zongshen меня заинтересовал :) в мирмото брал?

  • Patam Senior Member
    офлайн
    Patam Senior Member

    3372

    22 года на сайте
    пользователь #644

    Профиль
    Написать сообщение

    3372
    # 4 октября 2008 22:49

    GOLD_MARKET, 125-ка на год берется. Максимум на два. Это тысячи 3-4 км.

    Си ю латер, алигатер
  • Varjat_by Senior Member
    офлайн
    Varjat_by Senior Member

    2476

    18 лет на сайте
    пользователь #40974

    Профиль
    Написать сообщение

    2476
    # 5 октября 2008 01:53

    GOLD_MARKET, да, у "Мір мототехнікі". Zongshen 250 GS я ўзяў. Адразу папярэджу што сервіс там не фантан :) . Вось зараз хачу праверыць зазоры клапаноў - дык што я сам туды палезу, што той механік - абодва ў першы раз іх пабачым. Трэба так да каго ехаць... Спадзяюся што абяцаньне вазіць запчасткі яны ўсё ж выканаюць, калі што.

  • GOLD_MARKET Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    GOLD_MARKET Senior Member Автор темы

    3051

    16 лет на сайте
    пользователь #105530

    Профиль
    Написать сообщение

    3051
    # 5 октября 2008 12:31

    Patam, 125 брать передумал, а вот 200 или 250 мне на долго хватит я думаю.

    Varjat_by, сегодня поеду гляну, если работают :)

  • Patam Senior Member
    офлайн
    Patam Senior Member

    3372

    22 года на сайте
    пользователь #644

    Профиль
    Написать сообщение

    3372
    # 5 октября 2008 12:36
    GOLD_MARKET:

    Patam, 125 брать передумал, а вот 200 или 250 мне на долго хватит я думаю.

    Про 250-ку тоже самое могу сказать - сезон или два. Ну если уж совсем спокоен как черепаха, то три.

    Но учиться на них по моему самое то что надо.

    Си ю латер, алигатер
  • friz-nemez Member
    офлайн
    friz-nemez Member

    348

    20 лет на сайте
    пользователь #18215

    Профиль
    Написать сообщение

    348
    # 5 октября 2008 12:43

    Про 250-ку тоже самое могу сказать.

    +1

  • ugen Senior Member
    офлайн
    ugen Senior Member

    10732

    22 года на сайте
    пользователь #858

    Профиль
    Написать сообщение

    10732
    # 5 октября 2008 17:05

    GOLD_MARKET, Купи б/у юбр в россии или киеве и не парься - мот будет сразу с ПТС, и никаких сертификатов и прочей муйни не надо будет - только растаможить. Ехать осенью из Москвы своим ходом - нунафиг, всю смоленщину палюбому по дождю ехать - лучше уж в бус, или, еще наверное лучше - запхать его в багажный вагон, а сам на это поезде в пассажирском - кайф да и только.Стоить багажным будет в районе 35-40 баксов, но лучше позвони уточни. Но за зиму ИМХО можно и в РБ найти, купи лучше б/у.

  • GOLD_MARKET Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    GOLD_MARKET Senior Member Автор темы

    3051

    16 лет на сайте
    пользователь #105530

    Профиль
    Написать сообщение

    3051
    # 5 октября 2008 22:50

    мда... малька запутался... пойду работать, а потом куплю себе V Max и буду всех рвать :lol:

  • ugen Senior Member
    офлайн
    ugen Senior Member

    10732

    22 года на сайте
    пользователь #858

    Профиль
    Написать сообщение

    10732
    # 5 октября 2008 22:52

    мда... малька запутался... пойду работать, а потом куплю V Max

    Фигня, сначало купи юбра, через год продашь и купишь чо надо

  • Antonida Senior Member
    офлайн
    Antonida Senior Member

    646

    20 лет на сайте
    пользователь #17520

    Профиль
    Написать сообщение

    646
    # 8 октября 2008 12:29
    GOLD_MARKET:

    Patam, 125 брать передумал, а вот 200 или 250 мне на долго хватит я думаю.

    Varjat_by, сегодня поеду гляну, если работают :)

    У меня как раз есть свеженькая 250 от японского мотопрома =)

  • SeZer ВИСКИ-клуб
    офлайн
    SeZer ВИСКИ-клуб

    6261

    22 года на сайте
    пользователь #584

    Профиль
    Написать сообщение

    6261
    # 8 октября 2008 13:49

    Antonida, так я те продам Ниньзю :evil:

    Искренне Ваш Sezer
  • GOLD_MARKET Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    GOLD_MARKET Senior Member Автор темы

    3051

    16 лет на сайте
    пользователь #105530

    Профиль
    Написать сообщение

    3051
    # 8 октября 2008 21:24

    SeZer, а я не против :D

    ЗЫ: ставь плиз знаки припинания, а то долго думал, что ты хотел сказать :shuffle:

  • 132261 Member
    офлайн
    132261 Member

    279

    15 лет на сайте
    пользователь #132261

    Профиль
    Написать сообщение

    279
    # 8 октября 2008 22:45

    литра бери

  • GOLD_MARKET Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    GOLD_MARKET Senior Member Автор темы

    3051

    16 лет на сайте
    пользователь #105530

    Профиль
    Написать сообщение

    3051
    # 9 октября 2008 00:03

    888888, я бы с радостью, но фин поют ром :D

    ЗЫ: а так вроде решил.. куплю зимой в Минске японца

  • BeSad Senior Member
    офлайн
    BeSad Senior Member

    1718

    18 лет на сайте
    пользователь #42140

    Профиль
    Написать сообщение

    1718
    # 16 октября 2008 16:44

    GOLD_MARKET, с пригоном проще сначала созваниваться и спрашивать у поставщиков. С россии новый геморно, б-у проще.

    Так же и с других стран.

    На 1-й сезон бери малокубатурный - тебе б не сломать что-нить в первый сезон и то хорошо. Таких как 888888 посылай лесом, если не хочеш пополнить статистику.

    Я решил для себя. Если ничего не случиться (тьфу-тьфу-тьфу) буду 250(нинзю) брать. Зная себя, мне хватит на 3-4 сезона.

    +375297884600 Алексей