Ответить
  • Thunder779 Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    Thunder779 Senior Member Автор темы

    4766

    15 лет на сайте
    пользователь #146261

    Профиль
    Написать сообщение

    4766
    # 7 марта 2011 12:48

    liz7106, дзякуй. Унёс адпаведнае змяненне ў першае паведамленне тэмы

  • liz7106 Member
    офлайн
    liz7106 Member

    236

    14 лет на сайте
    пользователь #183115

    Профиль
    Написать сообщение

    236
    # 7 марта 2011 18:56

    И ещё один ответ из посольства (молодцы, :super: однако):

    выдача визы занимает 3-4 дня.

  • liz7106 Member
    офлайн
    liz7106 Member

    236

    14 лет на сайте
    пользователь #183115

    Профиль
    Написать сообщение

    236
    # 8 марта 2011 22:14

    дарэчы, крыўдна, што турфірмы не аказваюць у Румынію візавую падтрымку. Я б не парыўся цяпер наконт запрашэння. ((

  • liz7106 Member
    офлайн
    liz7106 Member

    236

    14 лет на сайте
    пользователь #183115

    Профиль
    Написать сообщение

    236
    # 9 марта 2011 17:56

    А вось і ўдакладненая інфармацыя ад пасольства Румыніі на 09.03.2011 г.: http://www.interfax.by/article/76877

  • Thunder779 Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    Thunder779 Senior Member Автор темы

    4766

    15 лет на сайте
    пользователь #146261

    Профиль
    Написать сообщение

    4766
    # 9 марта 2011 18:52

    liz7106, ага. Як пад заказ - у адказ на нашыя запыты :)

    Вельмі прыемныя навіны з артыкулу:

    1 -

    С 1 июня 2009 года стоимость оформления визы (типа CL/TU) для граждан Беларуси, желающих посетить Румынию в составе туристической группы, организованной белорусскими турагентствами (согласно списку, не менее 5 и не более 50 человек), составляет ?1 на человека. Вместе с тем, оформление визы для руководителя туристической группы составляет ?60.

    2 -

    Сегодня наиболее точной датой вступления Румынии в Шенгенскую зону эксперты называют октябрь 2011 года.

  • liz7106 Member
    офлайн
    liz7106 Member

    236

    14 лет на сайте
    пользователь #183115

    Профиль
    Написать сообщение

    236
    # 9 марта 2011 23:47

    ***Thunder***, дык мы ж з табою нездарма турбавалі іх! :) :super::D

  • Thunder779 Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    Thunder779 Senior Member Автор темы

    4766

    15 лет на сайте
    пользователь #146261

    Профиль
    Написать сообщение

    4766
    # 11 марта 2011 22:14

    tio.by/news/3979 - ідыёты, блін! "Жалезная" логіка: раз мала турыстаў з Беларусі ездзіць, значыць, і візы адмяняць не трэба! А паварушыць ізвілінамі і прыйсці да высновы, што адзінай прычынай такой малой колькасці нашых турыстаў у Харватыі з'яўляюцца менавіта візы, якія трэба атрымліваць хрэн ведае дзе, чыноўнікі не могуць.

    Віншую, дарагія суайчыннікі! На харватскім напрамку дзеля нас усё без змяненняў :insane: Нават для дзікай пустыні пад назвай Казахстан адмянілі візы - няхай нават на сезон :ass:

    І гэта апасля таго, як у Мінску адкрылі харватскае консульства - tio.by/news/3880 . На які чорт яно патрэбна нам, калі яно не можа пралабіраваць пытанне адмены віз для Беларусі ці хаця б магчымасць гэтыя візы атрымліваць у Мінску

  • Plastik Senior Member
    офлайн
    Plastik Senior Member

    8628

    19 лет на сайте
    пользователь #19746

    Профиль
    Написать сообщение

    8628
    # 11 марта 2011 22:49

    Нда,жаль, надеялся в этом году съездить без виз. Хорошо хоть мне ехать не далеко, да и визы они без особых вопросов дают.

    ЗЫ: Интересно, а как они считали количество туристов выезжающих из Беларуси в Хорватию? По статистике агентств? Тогда два раза я в прошлом году не посчитан :(

    ЗЗЫ: зато со следующего года шенген :)

    tetris is so unrealistic ... (c)
  • stvalerija Member
    офлайн
    stvalerija Member

    198

    14 лет на сайте
    пользователь #218303

    Профиль
    Написать сообщение

    198
    # 23 марта 2011 15:13

    В Сербию, насколько мне известно, виза не нужна...[url=http://[censored]/article/id_905/]если лететь самолетом, виза не нужна. Вылетать можно как из Москвы, так и из Минска.

  • Thunder779 Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    Thunder779 Senior Member Автор темы

    4766

    15 лет на сайте
    пользователь #146261

    Профиль
    Написать сообщение

    4766
    # 26 мая 2011 18:20

    stvalerija, не патрэбна. Але спадзяюся (як гэта не парадаксальна гучыць), што хутка спатрэбіцца - шэнгенская! http://[censored].org/be/news/2011/5/26/38963/ - схапілі-такі Младзіча

  • s.sm. Neophyte Poster
    офлайн
    s.sm. Neophyte Poster

    4

    12 лет на сайте
    пользователь #410999

    Профиль
    Написать сообщение

    4
    # 28 мая 2011 14:28

    Вітаю.

    Я тут новы, але магу сёе-тое сказаць, а заадно хачу і спытаць.

    Мінулым летам падарожнічаў аўтастопам па Балканах, маючы беларускі пашпарт і шэнгенскі мульцік. Гэтых дакументаў было дастаткова, каб пусцілі ў Сербію, Чарнагорыю, Албанію, Балгарыю, Румынію. Толькі на сербска-чарнагорскай мяжы хацелі бачыць ваўчар, якога ў мяне, натуральна, не было, але потым памежнік махнуў рукой і прапусціў.

    Спадзяюся, у гэтым годзе нічога істотна не памянялася, і шэнгенскага мульціка па-ранейшаму будзе дастаткова для падобных падарожжаў.

    Нехта тут казаў, што па мультышэнгене можна ўехаць у Македонію. Сапраўды так?

    Яшчэ вельмі хацелася б у Боснію. Мо хто ў курсе, ці складана атрымаць баснійскую візу? Пры тым, што з турфірмамі прынцыпова не езджу і ў гатэлях таксама амаль не спыняюся.

  • Thunder779 Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    Thunder779 Senior Member Автор темы

    4766

    15 лет на сайте
    пользователь #146261

    Профиль
    Написать сообщение

    4766
    # 29 мая 2011 01:28

    каб пусцілі ў Сербію, Чарнагорыю, Албанію, Балгарыю, Румынію

    Трэба быць вельмі вялікім шчасліўчыкам, каб не выперлі хаця б з адной з гэтых краін. Па-добраму зайздрошчу.

    і шэнгенскага мульціка па-ранейшаму будзе дастаткова для падобных падарожжаў

    На жаль, і блізка такога няма: недастаткова

    Нехта тут казаў, што па мультышэнгене можна ўехаць у Македонію

    Македонія, Боснія і Албанія - самыя закрытыя ад беларусаў краіны Еўропы (акрамя, хіба, United Kingdom І Ірландыі)

    і ў гатэлях таксама амаль не спыняюся

    Тады дзе вы спыняецеся? :conf:

  • s.sm. Neophyte Poster
    офлайн
    s.sm. Neophyte Poster

    4

    12 лет на сайте
    пользователь #410999

    Профиль
    Написать сообщение

    4
    # 29 мая 2011 14:00

    Акрамя Чарнагорыі, куды патрэбны ваўчар, і куды мяне пусцілі са скрыпам, у астатнія з пералічаных краінаў пускалі цалкам законна - на Балканах наяўнасць гадавой шматразовай шэнгенскай візы сапраўды законная падстава для праезду на тэрыторыю - як мінімум для транзіту (для якога даецца звычайна 5 дзён), напрыклад, у шэнгенскую Грэцыю або потым з яе - у Беларусь праз Балгарыю, Румынію і Украіну. Прынамсі так было мінулым летам, перад паездкай я ўсё разведваў. Прычым пра мэты паездак і працягласць знаходжання на тэрыторыі краіны памежнікі ні разу не пыталіся - транзіт не транзіт, штампік атрымаў і едзь. На чарнагорска-албанскай мяжы, напрыклад, албанскі памежнік убачыў беларускі пашпарт і сказаў: нельга, але як убачыў шэнгенскую візу, пагартаў свае паперкі і сказаў: можна. Ну а ў Сербію ж дастаткова проста беларускага пашпарта.

    Цалкам магчыма, што праз які месяц зноў збяруся куды-небудзь у той рэгіён, паглядзім, што гэтым разам атрымаецца.

    А спыняюся я, як правіла:

    - у людзей праз сайт couchsurfing.org, гэта бясплатна (там, на Балканах, напрыклад, такім чынам спыняўся ў Салоніках або Бухарэсце, яшчэ недзе);

    - у сяброў і знаёмых, якіх таксама дастаткова ў тых краях (Бялград, Будва, Сафія...);

    - не цураюся і здаровага сну на свежым паветры ў спальніку - пры наяўнасці добрага надвор'я і прыдатнага месца дзе-небудзь на прыродзе, не ў горадзе.

    Проста на месцы (скажам, на пляжы) на розных курортах я доўга сядзець не люблю, мне цікавей пахадзіць-паездзіць, таму і гатэлі мне, як правіла, без патрэбы. Ну і грошай у мяне няшмат, эканомлю.

  • Thunder779 Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    Thunder779 Senior Member Автор темы

    4766

    15 лет на сайте
    пользователь #146261

    Профиль
    Написать сообщение

    4766
    # 29 мая 2011 15:19

    s.sm., буду ведаць наконт мульцішэнгена :) А то чытаем: патрэбны беларусам візы ў большасць з гэтых краін - і ўсё тут :insane:

    Цалкам магчыма, што праз які месяц зноў збяруся куды-небудзь у той рэгіён, паглядзім, што гэтым разам атрымаецца.

    Абавязкова распавядзіце пра гэта. Я таксама ў параўнальна недалёкай перспектыве планую аўтатур по Балканах. Адчуваю, што сапраўды - толькі мульцік дасць магчымасць здзейсніць задуманае. Хаця ўпэўнены, што праз гадоў 5 толькі Албанія і Боснія застануцца па-за шэнгенам.

    прыдатнага месца дзе-небудзь на прыродзе

    Такое яшчэ трэба знайсці. Не ведаю, як на Балканах, а ў Заходняй Еўропе аўтабан-аўтабан-запраўка-аўтабан-з'езд на такі ж аўтабан...

  • тыдыщъ Neophyte Poster
    офлайн
    тыдыщъ Neophyte Poster

    13

    13 лет на сайте
    пользователь #328862

    Профиль
    Написать сообщение

    13
    # 30 мая 2011 12:07

    Всем здрасте! А обратитьтся хочется к s.sm. Уважаемый , s.sm. очень хочется подробно узнать про ваш "балкантрип", по причине того,что этим летом собираюсь проехаться этим же маршрутом и тем же автостопом. И я понимаю,что в рамках форума обсуждать ну о-о-очень детально этот вопрос не совсем удобно,а жуть как хочется поговорить с человеком знающим))) Посему имею наглость спросить--реально ли обсудить этот вопрос с Вами оффлайн?)))

  • s.sm. Neophyte Poster
    офлайн
    s.sm. Neophyte Poster

    4

    12 лет на сайте
    пользователь #410999

    Профиль
    Написать сообщение

    4
    # 30 мая 2011 13:09
    тыдыщъ:

    Всем здрасте! А обратитьтся хочется к s.sm. Уважаемый , s.sm. очень хочется подробно узнать про ваш "балкантрип", по причине того,что этим летом собираюсь проехаться этим же маршрутом и тем же автостопом. И я понимаю,что в рамках форума обсуждать ну о-о-очень детально этот вопрос не совсем удобно,а жуть как хочется поговорить с человеком знающим))) Посему имею наглость спросить--реально ли обсудить этот вопрос с Вами оффлайн?)))

    калі ласка,

    для пачатку можаце зірнуць у мой блог, бо падарожжа я апісваў у сябе ў жж (у профілі спасылка на блог ёсць). зайдзіце туды і праз архіў знайдзіце серыю запісаў пад назвай, здаецца, "балканскае падарожжа" ці так неяк, усе запісы - канец лета - пачатак восені мінулага года. і апроч таго падарожжа двойчы быў у сербіі, таксама недзе гэта апісваў. адразу, дарэчы, хачу папярэдзіць, што з аўтастопам на балканах досыць слабенька (маю з чым параўноўваць, адкатаў аўтастопам па ўсёй еўропе некалькі дзясяткаў тысяч км), таму на балканах даводзілася і звычайным транспартам катацца, балазе ён там досыць танны.

    офлайн пагаварыць не праблема, скіньце смс на 7шэсць2 51 адзін2 (мтс), я перазваню. бо незнаёмыя нумары з пэўнага часу браць не люблю.

  • тыдыщъ Neophyte Poster
    офлайн
    тыдыщъ Neophyte Poster

    13

    13 лет на сайте
    пользователь #328862

    Профиль
    Написать сообщение

    13
    # 30 мая 2011 15:21

    Спасибо за ссылочку:super:--сейчас будем изучать! А если возникнут вопросы,то я с вами свяжусь!

    Благодарю:rotate:

  • Thunder779 Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    Thunder779 Senior Member Автор темы

    4766

    15 лет на сайте
    пользователь #146261

    Профиль
    Написать сообщение

    4766
    # 8 июня 2011 23:42

    http://news.[censored]/world/230120.html - мяркую, што з 01.01.2012 г. у першым паведамленні тэмы інфармацыю пра візы ў Балгарыю і Румынію скарэктую адным словам - шэнген! Праз год, думаю, такі ж прывілей будзе выдадзены Харватыі, Чарнагорыі, Сербіі і, зразумела, турыстам :ura:

    Дарэчы, вельмі здзівіўся, калі даведаўся, што Ліхтэнштэйн пакуль не ў шэнгене. Тэарэтычна мог бы з-за гэтага апынуцца ў непрыемнай сітуацыі

  • s.sm. Neophyte Poster
    офлайн
    s.sm. Neophyte Poster

    4

    12 лет на сайте
    пользователь #410999

    Профиль
    Написать сообщение

    4
    # 10 июня 2011 23:05
    ***Thunder***:

    Дарэчы, вельмі здзівіўся, калі даведаўся, што Ліхтэнштэйн пакуль не ў шэнгене. Тэарэтычна мог бы з-за гэтага апынуцца ў непрыемнай сітуацыі

    Ліхтэнштэйн у Шэнгене. Ён увайшоў туды разам са Швейцарыяй у 2009 годзе. Летам 2009 я там быў, мяжы там увогуле няма - толькі герб і назва краіны на дарозе (ці пры дарозе на мосце праз раку). Так што можна ехаць без страху. А краіна вельмі вартая ўвагі. І за дзень пешкі абысці можна.

  • Thunder779 Senior MemberАвтор темы
    офлайн
    Thunder779 Senior Member Автор темы

    4766

    15 лет на сайте
    пользователь #146261

    Профиль
    Написать сообщение

    4766
    # 24 июня 2011 18:44

    http://news.[censored]/world/232164.html - з вялізнай доляю верагоднасці Харватыя - член ЕС з ліпеня 2013 года. Не так і доўга чакаць. А там недалёка і да ўступлення ў шэнген!:ura: