Ответить
  • Valik-Smalik velcom team
    офлайн
    Valik-Smalik velcom team

    2877

    17 лет на сайте
    пользователь #71570

    Профиль
    Написать сообщение

    2877
    # 10 мая 2010 15:18
    IgorOK:

    кто конкретно знает куда обратиться чтобы получить лицензию и зарегить сайт? Всякие СовМИН и т.п. не катят - адрес сайта\телефон и т.п.??

    http://belgie.by/ - там и телефоны и адреса есть.

    Лучше иметь красный нос и синий диплом, чем синий нос и красный диплом.
  • Korj Senior Member
    офлайн
    Korj Senior Member

    1069

    18 лет на сайте
    пользователь #41509

    Профиль
    Написать сообщение

    1069
    # 10 мая 2010 17:44 Редактировалось Korj, 1 раз.
    spike:

    Korj, у нас хостинг na.by

    он бесплатно дает место для различных проектов. и как теперь быть ?

    они с меня попросят ~17 тр или сами заплатят ?

    Для пачатку яны альбо пяройдуць з ЗША на пляцоўку ў Беларусі, і хутчэй за ўсё перастануць быць бясплатнымі, альбо зачыняцца. Калі не зачыняцца - аформяць з вашай юр. асобай дамову і выставяць вам рахунак за рэгістрацыю.

    Тэарэтычна, пытаньні да вас могуць узьнікнуць толькі тады, калі будзе даказана, што вы ажыцьцяўляеце "деятельность по реализации товаров, выполнению работ, оказанию услуг на территории Республики Беларусь с использованием информационных сетей, систем и ресурсов, имеющих подключение к сети Интернет". Тады вам трэба будзе паказваць рэгістрацыю ў якасьці доказу, што вы ажыцьцяўляеце дзеяньні на тэрыторыіі Беларусі, т.б. не парушаеце 60.

    Калі ж дзейнасьць вашая ніяк не зьвязаная з вышэйузгаданай фармулёўкай - я ня бачу прычыны, каб дакалупваліся да вас з-за таго, што недзе ў нэце вісіць вашая старонка-візытка з каардынатамі, напрыклад. Безумоўна, калі задача - дакалупацца - дакалупаюцца да чаго заўгодна.

  • Korj Senior Member
    офлайн
    Korj Senior Member

    1069

    18 лет на сайте
    пользователь #41509

    Профиль
    Написать сообщение

    1069
    # 10 мая 2010 17:51

    IgorOK, да вашага хостэра. Хутчэй за ўсё, ніякія ліцэнзыі вам атрымліваць ня трэба, сайт БелГІЭ вам параілі дарма -

    "ПОРЯДОК регистрации

    * Поставщик интернет-услуг подает заявление на регистрацию...
    "

    Вы не "Поставщик интернет-услуг", іначай бы ў вас даўно ўжо была ліцэнзыя і вы тут бы нічога не пыталі.

    Калі ваш хостэр ня зможа прадставіць вам такую паслугу, вам прыйдзецца зьмяніць хостэра.

    Ізноў жа, як я напісаў вышэй, вы павінныя падпадаць пад фармулёўку 60-га, каб да вас усё гэта наогул адносілася.

  • Korj Senior Member
    офлайн
    Korj Senior Member

    1069

    18 лет на сайте
    пользователь #41509

    Профиль
    Написать сообщение

    1069
    # 10 мая 2010 19:01

    Цікавы яшчэ адзін урывак з дадатку да ПСМ 644:

    "Для сетевого адресного пространства указывается перечень сетевых адресов ______

    (сетевой (IP) адрес/сетевая маска)

    Для ящиков электронной почты указывается наименование ящика электронной почты "

    Вось гэта як разумець? Я пакуль што не знайшоў, на аснове чаго і хто павінен рэгістраваць вышэйузгаданыя рэсурсы. Калі павінныя ўсе, дык я б паглядзеў, як будзе адбывацца рэгістрацыя хаця ж бы 10 тысячаў паштовых скрыняў якога унівэрсытэту ці вялікай арганізацыі. Яшчэ цікавей - [censored]. І падтрымка гэтага сьпіса актуальным. Празь іхні самаробны партал з самаробным электронным подпісам!

    Працягваем вывучэньне "гэніяльных" прадуктаў жыцьцядзейнасьці адпаведных структураў. Акрамя ПСМ 644 ёсьць яшчэ і ПСМ 645, пра сайты ўсіх дзяржаўных і калядзяржаўных устаноў, у тым ліку, наколькі я разумею, навучальных установаў, установаў сэрвісу і ўсіх арганізацый/прадпрыемстваў, дзе дзяржава мае права рашучага голасу. У прыватнасьці, МТС-Беларусь.

    Указ 60 быў у гэтым сэнсе больш-менш юрыдычна карэктным, а вось пісулька ПСМ 645 выйшла з-пад пяра нейкага бязьмежнага спэцыяліста ў юрыспрудэнцыі:

    Указ 60:

    доступ к информации, размещенной на интернет-сайтах государственных органов и организаций в соответствии с требованиями подпункта 1.4 [у якім падрабязна распісаны сьпіс гэтай інфармацыі!] настоящего пункта, является свободным. Государственные органы и организации не вправе взимать плату за доступ к данной информации;

    ПСМ 645:

    Доступ к информации, размещенной на интернет-сайтах государственных органов и организаций, является свободным и бесплатным.

    Скопіпасьцілі, людзі-з-альтэрнатыўным-разьвіцьцём-галаўнога-мозгу, выкінулі спасылку на тлумачэньні, бо яны ж у іншым дакумэнце, выкінулі слова "данной" - ну чаго ж там - адно слова... :molotok:

    Дык вось, спадарства. З 1 ліпеня той жа МТС павінен зрабіць "свободным" доступ да ЎСЁЙ інфармацыі на сваім сайце. Да вашых пэрсанальных дадзеных - чаму ж не. Гэтак і ўсе астатнія арганізацыі. Больш за тое, ніводная арганізацыя, у якой ёсьць кіруючы пакет акцыяў дзяржавы, а тым болей дзяржпрадпрыемства ня мае права рабіць нейкі інфармацыйны бізнэс у інтэрнэце - платную падпіску, зачыненыя сэкцыі, электронны заказ кнігаў у бібліятэцы.

    Першы парушальнік - сам рэгістратар - БелГІЭ: "Использовать информационный ПОРТАЛ для представления сведений в РУП "БелГИЭ" по средствам заполнения электронной формы (инструкции по заполнению электронных форм доступны на портале после авторизации)"! Дзе ж тая "свобода" інфармацыі на дзяржсайце! Жэстачайшэ наказаць!

    Адзінае выйсьце - невыкананьне ПСМ 645 і ўсё як заўжды - бязьлітаснасьць законаў кампэнсуецца неабавязковасьцю іхняга выкананьня.

    Яшчэ побач такі ж узор фімозу галаўнога мозгу чыноўнікаў:

    Указ:

    "интернет-сайты государственных органов и организаций формируются на русском и (или) белорусском языках"

    ПСМ:

    "Информация на интернет-сайтах государственных органов и организаций размещается с учетом следующих требований:

    ...

    представление информации на государственных языках Республики Беларусь
    "

    Вось я пагляджу, як 1 ліпеня ўсе сайты дзяржаўных і калядзяржаўных органаў прадставяць інфармацыю на дзяржаўных мовах, якіх па законе дзьве.

    Асабліва цікава будзе - як праводзіць абнаўленьне? Калі інфармацыя на адной мове будзе зьяўляцца на другой праз гадзіну - гэта рэгулярнае парушэньне заканадаўства, так?

  • Ah Senior Member
    офлайн
    Ah Senior Member

    3001

    21 год на сайте
    пользователь #3546

    Профиль
    Написать сообщение

    3001
    # 10 мая 2010 19:17

    во намутили :insane:

    школоте не понять
  • Curtein Senior Member
    офлайн
    Curtein Senior Member

    1554

    18 лет на сайте
    пользователь #36531

    Профиль
    Написать сообщение

    1554
    # 10 мая 2010 20:11

    Korj, не понимаю, чего вы так расшумелись ) . придраться можно всегда и ко всему. написали бы полезного чего )

  • Korj Senior Member
    офлайн
    Korj Senior Member

    1069

    18 лет на сайте
    пользователь #41509

    Профиль
    Написать сообщение

    1069
    # 10 мая 2010 20:59

    Curtein, Гэта не завецца "придраться", гэта завецца юрыспрудэнцыя. Тут калі выпадкова напісаў нехта, што трэба ўсім падпаліць хаты і павесіцца на бліжэйшым ліхтары, значыцца так і будзе. Людзям, не знаёмым з юрыдычнай казуістыкай, можа падавацца, што "ну і што - адно слова прапусьцілі". Дык вось не, даражэнькія. Як напісана, так і патрэбна выконваць. Нават калі ўсім зразумела, што дэбілізм. А тут дэбілізм памножаны на абсалютна юрыдычна неадназначныя фармулёўкі, то бок яшчэ й не зразумела, як гэтую дурату выконваць. Вы-кон-ваць. Прыходзіць заўтра на працу і выконваць усёй краіне тое, што нейкі непісьменны клерк з ОАЦ нашкрэбаў. А вам - "расшумелись".

    Наконт карыснага - на сваёй працы - пішу карыснае. Чаго ня скажаш аб супрацоўніках ОАЦ і ўсіх, чые ўзгадненьні гэтыя пісулькі павінныя былі прайсьці, каб стаць пастановамі.

  • Lihoi Member
    офлайн
    Lihoi Member

    381

    14 лет на сайте
    пользователь #210025

    Профиль
    Написать сообщение

    381
    # 10 мая 2010 23:34

    Вы не в курсе что там с почтой на тут.бае будет (она вроде как на гугле находится)

    Все что написано ниже- бред )
  • Doodlez Senior Member
    офлайн
    Doodlez Senior Member

    5775

    17 лет на сайте
    пользователь #90344

    Профиль
    Написать сообщение

    5775
    # 11 мая 2010 01:49
    Lihoi:

    Вы не в курсе что там с почтой на тут.бае будет (она вроде как на гугле находится)

    ничего

  • Abdulla Onliner Auto Club
    офлайн
    Abdulla Onliner Auto Club

    17529

    21 год на сайте
    пользователь #4323

    Профиль
    Написать сообщение

    17529
    # 11 мая 2010 10:33
    insult:

    Если я физ. лицо и у меня есть обычный сайт, где я пишу всякую фигню, я должен проходить регистрацию?

    Конечно не должен.

  • 122568 Member
    офлайн
    122568 Member

    376

    16 лет на сайте
    пользователь #122568

    Профиль
    Написать сообщение

    376
    # 11 мая 2010 10:34
    Lihoi:

    Вы не в курсе что там с почтой на тут.бае будет (она вроде как на гугле находится)

    А мне казалось что они на Яндексе хостятся.

    http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=287673&st=0#entry10118705
  • IgorOK Senior Member
    офлайн
    IgorOK Senior Member

    2583

    18 лет на сайте
    пользователь #41897

    Профиль
    Написать сообщение

    2583
    # 11 мая 2010 11:33

    Korj, я счатай сам хотер. у меня 3 своих сервера в ЦОДе

  • Max_Yn Senior Member
    офлайн
    Max_Yn Senior Member

    2724

    19 лет на сайте
    пользователь #25625

    Профиль
    Написать сообщение

    2724
    # 11 мая 2010 11:59

    Имхо полный бред. Три раза читал текст постановления - яснее не стало. То, что оно какое-то "не от интернет-мира" - понятно сразу. Интересно, как рассматривается ситуация, когда, например в зоне .com есть сайт, приносящий доход с рекламы?

    Не шалю, никого не трогаю, починяю примус...
  • UltraMax Senior Member
    офлайн
    UltraMax Senior Member

    7825

    22 года на сайте
    пользователь #1258

    Профиль
    Написать сообщение

    7825
    # 11 мая 2010 13:00
    Abdulla:

    insult :

    Если я физ. лицо и у меня есть обычный сайт, где я пишу всякую фигню, я должен проходить регистрацию?

    Конечно не должен.

    Это со всей ответственностью заявление? Я пока ничего не понял. Такое ощущение, словно если кто-то в РБ хочет иметь сайт, должен стать или ИП или юрлицом

  • IgorOK Senior Member
    офлайн
    IgorOK Senior Member

    2583

    18 лет на сайте
    пользователь #41897

    Профиль
    Написать сообщение

    2583
    # 11 мая 2010 14:31

    поддомены нада будет регить? Я имею ввиду у меня сайт.ком: фотохостинг.сайт.ком \ варез.сайт.ком

    и ещё вопрос: я должен брать домен бай или нет,если я ИП и занимаюсь продажей услуг по гостевому? и если должен то должен брать дороже как физ.лицо или прокатит как частное лицо? :conf:

  • Korj Senior Member
    офлайн
    Korj Senior Member

    1069

    18 лет на сайте
    пользователь #41509

    Профиль
    Написать сообщение

    1069
    # 11 мая 2010 14:33

    IgorOK, ЦОД у Беларусі? тады хутчэй за ўсё ваш ЦОД зарэгіструе ваш сайт(сайты) - там ёсьць варыянт у анкеце - сэрвэр кліента. Ці трэба рэгістравацца вам - пытаньне, бо тыя тлумачэньні, што далі для інтэрфаксу ОАЦ, яшчэ больш ідыёцкія, чым гэтая пастанова. Атрыманьне ліцэнзіі ў кожным выпадку ня мае з гэтай сытуацыяй нічога агульнага.

  • Korj Senior Member
    офлайн
    Korj Senior Member

    1069

    18 лет на сайте
    пользователь #41509

    Профиль
    Написать сообщение

    1069
    # 11 мая 2010 14:39

    поддомены нада будет регить? Я имею ввиду у меня сайт.ком: фотохостинг.сайт.ком \ варез.сайт.ком

    Вы ня можаце імі карыстацца ў сваёй камерцыйнай дзейнасьці, адпаведна зарэгістраваць іх не атрымаецца ўсяроўна, нават калі паспрабуеце. Рэгіструюцца рэсурсы байнэту.

    и ещё вопрос: я должен брать домен бай или нет,если я ИП и занимаюсь продажей услуг по гостевому?

    Павінны. Фармулёўку я ўжо прыводзіў. Глядзіце Указ60.

    и если должен то должен брать дороже как физ.лицо или прокатит как частное лицо? confused.gif

    Зарэгістравана павінна быць на вашае ІП imho. "прокатіт" усё да часу - вылавіць усіх і адразу немагчыма. Але калі да вас прыйдзе праверка на тэму "дай грошай", парушэньне 60-га будзе вам не дарэчы.

  • IgorOK Senior Member
    офлайн
    IgorOK Senior Member

    2583

    18 лет на сайте
    пользователь #41897

    Профиль
    Написать сообщение

    2583
    # 11 мая 2010 14:51
    Korj:

    ЦОД у Беларусі? тады хутчэй за ўсё ваш ЦОД зарэгіструе ваш сайт(сайты) - там ёсьць варыянт у анкеце - сэрвэр кліента.

    я так разумею, што не. ЦОД ниякай справы не мае да таго, што на тваим сэрвэрэ робицца... И раз ужо здымаць грошы за рэгистрацыю, дык чаму бы не зняць з мяне 16.800 ))

    Вы ня можаце імі карыстацца ў сваёй камерцыйнай дзейнасьці, адпаведна зарэгістраваць іх не атрымаецца ўсяроўна, нават калі паспрабуеце. Рэгіструюцца рэсурсы байнэту.

    а кали я куплю дамен бай, то даты як: рэгистрыравать кожны паддамен (форум и г.д.) :conf::molotok:

  • dimmer Senior Member
    офлайн
    dimmer Senior Member

    1843

    18 лет на сайте
    пользователь #52752

    Профиль
    Написать сообщение

    1843
    # 12 мая 2010 22:08

    работа любого сайта на территории страны

    бугага, министры не соображают что пишут (хотя это в их стиле). Скоро байки и даром будут не нужны.

  • DimetroSSS Senior Member
    офлайн
    DimetroSSS Senior Member

    2178

    16 лет на сайте
    пользователь #105436

    Профиль
    Написать сообщение

    2178
    # 12 мая 2010 22:28

    Сегодня пришло письмо с active.by

    Сообщаем, что в связи с принятием Указа Президента РБ № 60 от 1 февраля 2010 г.

    http://pravo.by/webnpa/text.asp?start=1&RN=P31000060

    а также его разъяснений в виде Постановления Совета Министров № 644 от 29 апреля 2010 г.

    http://pravo.by/webnpa/text.asp?RN=C21000644

    деятельность нашей компании по предоставлению услуг хостинга претерпит ряд

    существенных изменений:

    Во-первых, согласно п. 2 Указа, начиная с 1 июля 2010 г. оказание всех видов услуг хостинга

    (включая выделенные серверы), должно осуществляться на оборудовании, физически

    расположенным в Республике Беларусь. В связи с этим, мы прекратили продажи хостинга в Европе

    и ведем установку большой партии серверов в белорусском датацентре. В течение ближайших

    полутора месяцев мы будем осуществлять перенос основных серверов в Беларусь.

    Пользователям услуг виртуальный хостинг, мультидоменный хостинг, VPS, стриминг не нужно

    беспокоиться о переносе сайтов в Беларусь - мы сделаем это сами в рамках действующего договора

    и без дополнительных платежей. Для пользователей услуги "выделенный сервер" мы предложим

    несколько вариантов переезда в РБ в ближайшее время и свяжемся с каждым клиентом индивидуально,

    так как каждый такой перенос придется осуществлять вручную.

    Во-вторых, согласно Указу и Постановлению, до 1 июля 2010 г. необходимо произвести регистрацию

    ресурсов согласно следующей инструкции:

    http://belgie.by/u60-issr

    Регистрация привязывается к каждому договору на оказание услуг и осуществляется различным образом

    в зависимости от вида хостинга. В общем случае, наша компания подает заявку на регистрацию каждого

    договора с клиентом вне зависимости от вида услуги. При этом, если клиент покупает услугу,

    предполагающую самостоятельное размещение сайтов других лиц (мультидоменный хостинг,

    виртуальный сервер VPS, выделенный сервер), клиент обязан САМОСТОЯТЕЛЬНО произвести регистрацию

    всех сайтов, расположенных в рамках приобретаемой у нас услуги, при этом он несет полную

    ответственность, связанную с несвоевременной регистрацией своих ресурсов или ее отсутствием.

    Для осуществления регистрации услуг мы должны запросить дополнительную информацию у каждого

    клиента. Для этой цели мы ведем доработку своего биллинга (my.atservers.com), и в ближайшие дни

    произведем рассылку с описанием процедуры регистрации ресурсов по нашим договорам.

    Стоимость регистрации - платная - и составляет около 17 тыс. бел. рублей за каждый договор.

    Следует подчеркнуть, что несмотря на ряд положительных требований Указа, мы не можем полностью

    согласиться с целесообразностью отдельных положений. В частности, мы категорически несогласны

    с введением платы за регистрацию сайта, а также с территориальной привязкой оборудования к ЦОДам

    Беларуси, услуги которых только начинают развиваться и поэтому пока менее доступные и качественные

    по сравнению площадками в России и Европе. Сами инструменты для регистрации сайта достаточно

    неудобны и не имеют средств для массовой регистрации большого количества сайтов. Естественно, что

    такие меры идут вразрез распространяемым совместно с Указом пресс-релизом:

    "Документ направлен на защиту интересов граждан, общества и государства в информационной сфере,

    _повышение качества_ и _удешевление_ интернет-услуг, обеспечение дальнейшего развития национального

    сегмента сети Интернет." (источник: http://pravo.by/showtext.asp?1265094569801)

    Тем не менее, стоит отметить, что особых причин для беспокойства, связанных с новым Указом, нет.

    Со своей стороны наша компания полностью готова для переноса сайтов и приложит все усилия, чтобы

    этот процесс не затронул нормальную работу интернет-проектов наших клиентов и не удорожил стоимость услуг.

    В ближайшие дни мы представим ряд новых услуг, обновленную ценовую политику и определим дальнейший

    порядок работы.

    Благодарим за ваше доверие и сотрудничество!

    Не нервируйте меня! Мне скоро негде будет прятать трупы... Шучу-шучу - мест еще полно