Ответить
  • dikar Клуб счастливых людейАвтор темы
    офлайн
    dikar Клуб счастливых людей Автор темы

    2587

    22 года на сайте
    пользователь #1697

    Профиль
    Написать сообщение

    2587
    # 3 февраля 2005 14:36 Редактировалось _BY_SERG, 7 раз(а).

    Знаете ли вы белорусский язык и разговариваете ли вы на нем?
    Почему вы используете либо, соответственно, не используете его в повседневной жизни? Что является тому причиной?
    Ваше мнение о необходимости (как минимум) не потери национальной культуры.

    Желательно кратко, в двух словах и без политической окраски ответов, если можно.

    Ці размаўляеце вы па-беларуску? Чаму?
    Як, на вашу думку, не страціць нацыянальную ідэнтычнасць?
    Цікавіць ваша меркаванне без палітычных лозунгаў і цэтлікаў.
    Дзякуй!

    [edited by tut]

    Пишите в ЛС.
  • Глокъ Senior Member
    офлайн
    Глокъ Senior Member

    8624

    14 лет на сайте
    пользователь #282227

    Профиль
    Написать сообщение

    8624
    # 8 января 2016 15:10
    Shurix:

    Глокъ:

    вы з рускiм, грузiнам цi малдаванiнам, пры вострай вам неабходнасцi, будзеце размауляць на белмове, на ангельскай, цi на суахiлi?

    хутчэй за ўсё на англійскай, хай і ламанай магчыма, не?

    назло маме уши отморожу, но шапку не одену (с)
    пусть мы и не поймем друг друга на "ломанай англiйскай", но "имперский" русский употреблять не будем... странная логика, ну да ладно...

    Shurix:

    Адкажу за Міколу:
    слова "вэрсыя" не фіксуе ніводны слоўнік - як афіцыйнай нормы (наркамаўка), так і неакласічнай (тарашкевіца). Можаце самі пераканацца, праверыўшы гэта на slounik.org
    Не сумняюся, што і БНКорпус таксама не фіксуе такога слоўца.

    вот и спасибо, нет "вэрсыi" значит...
    ну тогда я думаю, что вы правы...

    Shurix:

    Суадносіны вэрсыя/вэрсія = 0.02%. Прабачце, але гэта ўзровень звычайнай неадукаванасці, неахайнасці ці проста памылкі напісання.

    Olenelover, як я бачу з вашага тэксту, неадукаваны, альбо неахайны...
    бо мала верыцца, што ён пiша на мове з памылкамi...

    дзякуй усiм...

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 8 января 2016 16:33
    Вивисектор:

    В отличие от но не любителя, вы не кичитесь ведами дзвюх моу и трох праваписау, потому с вас совершенно другой спрос.

    Што вы! Я звычайна люблю пафанабэрыцца веданнем арабіцы :-D

    Глокъ:

    назло маме уши отморожу, но шапку не одену (с)
    пусть мы и не поймем друг друга на "ломанай англiйскай", но "имперский" русский употреблять не будем... странная логика, ну да ладно...

    Ну я разглядаю сітуацыю не з нейкай там тэарэтычнай сустрэчы ў будучыні, а з рэальнага кантакту ў недалёкім мінулым - з маладымі грузінамі. Назваць іх веданне расейскай мовы веданнем, значыцца, вельмі схлусіць. Я бы, канешне, мог з імі і па-расейску - яны бы хутчэй за ўсё мяне зразумелі, але б адказвалі б яны ўсё адно на той "ламаччыне". Таму і перайшлі ў выніку на англійскую - я іх ламаную англійскую разумеў значна лепш, чым іх ламаную расейскую, я і яны маю ламаную англійскую (пардон, я ніколі не ставіў сабе мэтай выпрацаваць класічнае англійскае вымаўленне ці бегла размаўляць маладзёжным слэнгам).
    Калі б яны валодалі расейскай на нармалёвым узроўні, то хай шаноўны Глокъ не пераймаецца - гаварыў бы з імі па-расейску. Прадаў бы Радзіму не задумваючыся :trollface:

  • Глокъ Senior Member
    офлайн
    Глокъ Senior Member

    8624

    14 лет на сайте
    пользователь #282227

    Профиль
    Написать сообщение

    8624
    # 8 января 2016 16:55 Редактировалось Глокъ, 1 раз.
    Shurix:

    Што вы! Я звычайна люблю пафанабэрыцца веданнем арабіцы

    вот это да... 8)
    я особенно люблю, когда арабы полчаса разговаривают, и ты тут такой - производит неизгладимое впечатление... :D

    если вы конечно не про кофе... :lol:

    Shurix:

    Ну я разглядаю сітуацыю не з нейкай там тэарэтычнай сустрэчы ў будучыні, а з рэальнага кантакту ў недалёкім мінулым - з маладымі грузінамі. Назваць іх веданне расейскай мовы веданнем, значыцца, вельмі схлусіць. Я бы, канешне, мог з імі і па-расейску - яны бы хутчэй за ўсё мяне зразумелі, але б адказвалі б яны ўсё адно на той "ламаччыне". Таму і перайшлі ў выніку на англійскую - я іх ламаную англійскую разумеў значна лепш, чым іх ламаную расейскую, я і яны маю ламаную англійскую (пардон, я ніколі не ставіў сабе мэтай выпрацаваць класічнае англійскае вымаўленне ці бегла размаўляць маладзёжным слэнгам).

    не знаю как с грузинами, но с литовцами мне проще на русском языке - возможно английский мой никакой, но их русский чаще лучше...

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 8 января 2016 17:05
    Глокъ:

    вот это да... 8)
    я особенно люблю, когда арабы полчаса разговаривают, и ты тут такой - производит неизгладимое впечатление... :D

    Адкрыю вялікую таямніцу:
    арабіца - гэта такі беларускі правапіс, калі па-беларуску пішуць арабскай вяззю. Мае такое ж дачыненне да арабаў, як лацінка да лацінян. Пайшла ад беларускіх татараў, што аселі тут у часы ВКЛ, і якія прыдумалі яшчэ два дадатковыя арабскія знакі, які больш няма ні ў каго.
    Выглядае наша арабскае шчасце так -

    Глокъ:

    не знаю как с грузинами, но с литовцами мне проще на русском языке - возможно английский мой никакой, но их русский чаще лучше...

    Я па магчымасці разглядаю толькі рэальныя выпадкі. З пералічаных вышэй нацый кантактаваў з грузінамі - былі вымушаны перайсці на англійскую.

    Добавлено спустя 1 час 11 минут

    Адмыслова для Mart1z'а - "Беларускія субтытры / Фільмы па-беларуску" ( http://vk.com/belsub )

  • guy73 Senior Member
    офлайн
    guy73 Senior Member

    557

    22 года на сайте
    пользователь #3535

    Профиль
    Написать сообщение

    557
    # 10 января 2016 10:52
    Вивисектор:

    tut:

    Вялікая просьба весці дыскусію прыстойна і не абражаць апанентаў.

    Прошу вести себя прилично, не оскорбляя собеседников.

    Даже модератор в курсе: основная масса белорусскоговорящих - именно "оппоненты", а не "собеседники". :)

    Я одного такого видел возле машины, принадлежащей стране "ВКЛ". Мужик лет 50, вроде умным же должен быть. Но взгляд какой-то овечий. :D

    Жёлтая карточка была показана пользователю за этот пост модератором tut (10 января 2016 15:54)
    Основание: пункт Правил 3.5.18

    Нет ничего отвратительнее большинства
  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 14 января 2016 22:13

    Вось і сьвЯты праляцелі. Заўважыў: у касьцеле казаньне амаль заўсёды па-беларуску, а як у рпц на Беларусі? (здаецца мне, што не на роднай мове)... Цікава.

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • Неизвестный кот Senior Member
    офлайн
    Неизвестный кот Senior Member

    1785

    14 лет на сайте
    пользователь #227576

    Профиль

    1785
    # 16 января 2016 00:18

    A91178, РПЦ - накіравана на зьнішчэньне беларусаў як этнаса, зьнішчэньне беларускай культуры і самаідэнтыфікацыі.
    Легалізаваная сэкта, якая выступае супраць усяго беларускага.
    Ад беларускай мовы жа ў іх здараецца выбух дупы.
    Колькі разоў прапаноўваў ім пачыць друк літаратуры па-беларуску - ня хочуць.
    Маўляў, скрэпы то ня рюззкія.

    Жёлтая карточка была показана пользователю за этот пост модератором Grace-o (21 января 2016 15:14)
    Основание: 3/5/17

    Не пакідайце мовы нашай, каб ня ўмёрлі! © Францішак Багушэвіч. ***Беларус, які размаўляе па-расейску страляе сам у свой народ.©***
  • RomanNice Senior Member
    офлайн
    RomanNice Senior Member

    5927

    14 лет на сайте
    пользователь #194720

    Профиль
    Написать сообщение

    5927
    # 16 января 2016 10:42
    Olevoleroner:

    A91178, РПЦ - накіравана на зьнішчэньне беларусаў як этнаса, зьнішчэньне беларускай культуры і самаідэнтыфікацыі.
    Легалізаваная сэкта, якая выступае супраць усяго беларускага.
    Ад беларускай мовы жа ў іх здараецца выбух дупы.
    Колькі разоў прапаноўваў ім пачыць друк літаратуры па-беларуску - ня хочуць.
    Маўляў, скрэпы то ня рюззкія.

    Shurix, что Вы там про нарушение законодательства говорили? Ваш пациент РПЦ сектой называет, заметьте.

    Добавлено спустя 4 минуты 42 секунды

    Olevoleroner:

    Колькі разоў прапаноўваў ім пачыць друк літаратуры па-беларуску - ня хочуць.

    Предлагаю еще мусульманам предложить печать литературы на белорусском, вот уж там посмеются. с чего вдруг РПЦ должна захотеть печатать литературу на белорусском??? :molotok:

    Добавлено спустя 2 минуты 21 секунда

    yanka87:

    ты не шарий.ты рускомир. че пасешься тогда тут? иди на рос форумы где тебе любо. Достали вы уже ордынцы своим руским миром всех.

    Вас в младенчестве кто-то обидел? Зачем вы человека куда-то отправляете? Почему бы вам в таком случае тоже не пойти на белорусскоязычные форумы, сайты?

  • Терех ВИСКИ-клуб
    офлайн
    Терех ВИСКИ-клуб

    10061

    16 лет на сайте
    пользователь #125138

    Профиль
    Написать сообщение

    10061
    # 16 января 2016 10:51 Редактировалось Терех, 1 раз.

    Дел

    Я ненавижу все человечество в целом, и всех его представителей в частности.
  • Неизвестный кот Senior Member
    офлайн
    Неизвестный кот Senior Member

    1785

    14 лет на сайте
    пользователь #227576

    Профиль

    1785
    # 16 января 2016 10:58
    RomanNice:

    Вас в младенчестве кто-то обидел? Зачем вы человека куда-то отправляете? Почему бы вам в таком случае тоже не пойти на белорусскоязычные форумы, сайты?

    Гэта беларускі форум. Калі не падабаецца што тут абмяркоўваюць беларускую мову, культуру, стаўленьне да яе -
    не заходзь сюды. Вось і ўсё.

    Добавлено спустя 3 минуты 23 секунды

    RomanNice:

    с чего вдруг РПЦ должна захотеть печатать литературу на белорусском?

    Таму што яны знаходзяцца ў БЕЛАРУСІ.
    Каталікі знаходзячыся ў Беларусі ўсё маюць па-беларуску.
    Хоць гэта Рымска-Каталічная царква.

    Не пакідайце мовы нашай, каб ня ўмёрлі! © Францішак Багушэвіч. ***Беларус, які размаўляе па-расейску страляе сам у свой народ.©***
  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 16 января 2016 11:16
    yanka87:

    ты рускомир.

    Дакладней будьзе - маскавіт. :100500:

    Добавлено спустя 2 минуты 49 секунд

    Olevoleroner:

    Гэта беларускі форум. Калі не падабаецца што тут абмяркоўваюць беларускую мову, культуру, стаўленьне да яе -
    не заходзь сюды. Вось і ўсё.

    Згодны. на ўсе :100500: . але троляў усё роўна сюды цягне.
    Сябры - ня карміця троляў!!!

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • RomanNice Senior Member
    офлайн
    RomanNice Senior Member

    5927

    14 лет на сайте
    пользователь #194720

    Профиль
    Написать сообщение

    5927
    # 16 января 2016 11:27
    Olevoleroner:

    м. Калі не падабаецца што тут абмяркоўваюць беларускую мову, культуру, стаўленьне да яе -
    не заходзь сюды. Вось і ўсё.

    А разве кто-то написал, что ему не нравится обсуждение белорусского языка? Откуда столько фантазии?

    Добавлено спустя 1 минута 30 секунд

    Olevoleroner:

    RomanNice:

    с чего вдруг РПЦ должна захотеть печатать литературу на белорусском?

    Таму што яны знаходзяцца ў БЕЛАРУСІ.

    И что? Они и печатают литературу на одном из государственных языков РБ.

  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 16 января 2016 11:38
    RomanNice:

    И что? Они и печатают литературу на одном из государственных языков РБ.

    а чамуж тады яны супраць таго, каб у нас была БПЦ? альбо распаўсюджвалася уніяцтва? І колькі ведаеце папоў, каторыя ведаюць мову?

    Добавлено спустя 1 минута 32 секунды

    І чаму дзяржава дае больш грошай на падтрымку рпц, чым на падтрымку роднай мовы?

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 16 января 2016 13:47
    micha1520:

    Olevoleroner
    Почитай, любитель Хартии, Вашей Нивы. Я не Шарий, но мне хватило 8-10 минут на это дело.

    Власти Туркменистана сожгли несколько тысяч пачек сигарет в рамках кампании по борьбе с курением.

    http://micha1520.livejournal.com/136300.html

    Иди дальше ныряй в мир своих иллюзий, которые пишут тебе в Варшаве.. Тебя за дурака как считали во время Сходних Кресав, так и считают..

    Вся твоя чудо история через пять источников так пишется. Ясь сослался на Янину, тот на Якуба, а оказалось, что правду только Иван Иванов говорит...

    Калі разбярыцеся з журналістыкай у сябе ў Расеі - тады парады і будзеце іншым даваць як і што пісаць. А то вунь нядаўна ў ШОСТЫ раз прачытаў навіну, што "будаванне Керчанскага маста пачалося", вось сяджу і думаю: а што яны мелі на ўвазе тады ПЯЦЬ разоў дагэтуль, калі такую навіну давалі ў СМІ?

  • RomanNice Senior Member
    офлайн
    RomanNice Senior Member

    5927

    14 лет на сайте
    пользователь #194720

    Профиль
    Написать сообщение

    5927
    # 16 января 2016 13:48
    A91178:

    а чамуж тады яны супраць таго, каб у нас была БПЦ?

    Что значит "они против"? Запрещают?

    A91178:

    І колькі ведаеце папоў, каторыя ведаюць мову?

    Нисколько, мне это не надо. Но они все владеют русским языком, людям этого достаточно.

    A91178:

    І чаму дзяржава дае больш грошай на падтрымку рпц, чым на падтрымку роднай мовы?

    Вы можете привести конкретные цифры?

    Добавлено спустя 3 минуты

    Shurix, справедливости ради не мешало бы давать ссылки или хотя бы писать, о каком мосте идет речь. Временных будет 3 штуки. Один из них (РМ-1) точно построен.

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 16 января 2016 13:53
    RomanNice:

    Shurix, что Вы там про нарушение законодательства говорили? Ваш пациент РПЦ сектой называет, заметьте.

    І? Калі браць на ўвагу тлумачэнне гэтага слова ў Ожагава і тое, што праваслаўная царква сама аддзялілася пасля Нікейскага сабору, то ўсё верна. Гэта раз.
    Два - у Ожагава нешта не бачу паметы "абразлівае" ці яшчэ што. Таму тут заканадаўства пра абразу ў СМІ пасуе яшчэ менш, чым у тым смешным выпадку пра называнне "ведзьмай" нейкага праваслаўнага.
    І тры - на форуме ёсць куратар тэмы і мадэратары. Як я бачу, апошнім часам яны досыць здавальняюча выконваюць свае абавязкі і даюць жоўтыя і чырвоныя карткі вашаму брату, калі трэба. У іх такая праца - хай яны яе і выконваюць. Вось калі не будуць выконваць, тады і пачнем бузіць. :-)
    А вы не ўпадабняйцеся гарвыканкаму з іх СМСкамі "убедительно просим автовладельцев убрать снег".

  • RomanNice Senior Member
    офлайн
    RomanNice Senior Member

    5927

    14 лет на сайте
    пользователь #194720

    Профиль
    Написать сообщение

    5927
    # 16 января 2016 13:58
    Shurix:

    на форуме ёсць куратар тэмы і мадэратары. Як я бачу, апошнім часам яны досыць здавальняюча выконваюць свае абавязкі і даюць жоўтыя і чырвоныя карткі вашаму брату, калі трэба. У іх такая праца - хай яны яе і выконваюць. Вось калі не будуць выконваць, тады і пачнем бузіць.

    Куратор темы более-менее адекватен и он "в теме", понимает, о чем тут идет речь. А модеры похожи на омоновцев в 90-ые годы, заехавшие в другой город: плевать на все, руками-ногами помахал и в следующий город поехал. Так и эти: в ветку залетел случайно, карт понакидал, план выполнил, в сберкассу за зряплатой пошел.

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 16 января 2016 13:59
    RomanNice:

    hurix, справедливости ради не мешало бы давать ссылки или хотя бы писать, о каком мосте идет речь. Временных будет 3 штуки. Один из них (РМ-1) точно построен.

    Чаму б не? Вось вам скрыноў крышачку -

    . Праўду кажучы, пад рукой толькі пра чатыры выпадкі зараз.
    Як вы бачыце - там нідзе ў загалоўках няма і згадкі пра тое, што ён магчыма часовы ці яшчэ які. Я да чаго ўсё гэта? Хай micha1520 спярша падвучыць сваіх расейскіх журналістаў ствараць правільныя загалоўкі, а ўжо потым павучае іншых.

    Добавлено спустя 2 минуты 21 секунда

    RomanNice:

    Куратор темы более-менее адекватен и он "в теме", понимает, о чем тут идет речь. А модеры похожи на омоновцев в 90-ые годы, заехавшие в другой город: плевать на все, руками-ногами помахал и в следующий город поехал. Так и эти: в ветку залетел случайно, карт понакидал, план выполнил, в сберкассу за зряплатой пошел.

    Вы забыліся іх "азвярэўшымі нацыяналістамі" назваць - чамусьці апошнім часам яны караюць толькі высокультурных расейскамоўных і "заплюшчваюць вочы" на зверствы "невыхаваных" беларускамоўных. :trollface:
    Але не будзем абмяркоўваць дзеянні мадэрацыі - можам і самі "баню" атрымаць за гэта.

  • RomanNice Senior Member
    офлайн
    RomanNice Senior Member

    5927

    14 лет на сайте
    пользователь #194720

    Профиль
    Написать сообщение

    5927
    # 16 января 2016 14:07

    Ну первый скрин вообще за уши притянут. Можно распорядиться и через 150 лет начать проектные работы.
    Второй-пятый скрин - строительство - это не только камни в ряд укладывать, но и проектно-изыскательские работы, и экспертиза проекта и еще много-много чего.
    Поэтому не совсем понятен ваш участившийся пульс от прочитанного.

  • Неизвестный кот Senior Member
    офлайн
    Неизвестный кот Senior Member

    1785

    14 лет на сайте
    пользователь #227576

    Профиль

    1785
    # 16 января 2016 14:11

    RomanNice, Тут пра беларускую мову мусіць весьціся размова, а не пра масты! :molotok:
    Shurix, не частуй троляў! :beer:

    Не пакідайце мовы нашай, каб ня ўмёрлі! © Францішак Багушэвіч. ***Беларус, які размаўляе па-расейску страляе сам у свой народ.©***