Ответить
  • dikar Клуб счастливых людейАвтор темы
    офлайн
    dikar Клуб счастливых людей Автор темы

    2587

    22 года на сайте
    пользователь #1697

    Профиль
    Написать сообщение

    2587
    # 3 февраля 2005 14:36 Редактировалось _BY_SERG, 7 раз(а).

    Знаете ли вы белорусский язык и разговариваете ли вы на нем?
    Почему вы используете либо, соответственно, не используете его в повседневной жизни? Что является тому причиной?
    Ваше мнение о необходимости (как минимум) не потери национальной культуры.

    Желательно кратко, в двух словах и без политической окраски ответов, если можно.

    Ці размаўляеце вы па-беларуску? Чаму?
    Як, на вашу думку, не страціць нацыянальную ідэнтычнасць?
    Цікавіць ваша меркаванне без палітычных лозунгаў і цэтлікаў.
    Дзякуй!

    [edited by tut]

    Пишите в ЛС.
  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 19 декабря 2015 23:08
    vozimvse:

    дьзяржава..и гэтага таксама няма

    на форуме так друкаваць забараняецца? Лепш паглядзіце на сваё "и" :)

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • SpoLk Member
    офлайн
    SpoLk Member

    247

    12 лет на сайте
    пользователь #518384

    Профиль
    Написать сообщение

    247
    # 19 декабря 2015 23:09
    vozimvse:

    дьзяржава..и гэтага таксама няма

    все слова,что смягким знаком,это тарашкевица походу

  • vozimvse Senior Member
    офлайн
    vozimvse Senior Member

    2998

    10 лет на сайте
    пользователь #1090612

    Профиль
    Написать сообщение

    2998
    # 19 декабря 2015 23:24 Редактировалось vozimvse, 1 раз.
    A91178:

    vozimvse:

    дьзяржава..и гэтага таксама няма

    на форуме так друкаваць забараняецца? Лепш паглядзіце на сваё "и" :)

    ас што мне рабиць кали у мяне няма беларускай раскладки клавиятуры? и я не пользуюсь гугл и яндекс переводчиком :-? кали вам так спадабаецца, я таксама магу карыстацца яндэкс

    可能不pieraklad中文的语文
    [censored by Тигра][censored by Grace-o][censored by Juv4ik][censored by hag]
  • Devil_inc. Senior Member
    офлайн
    Devil_inc. Senior Member

    5137

    17 лет на сайте
    пользователь #87228

    Профиль
    Написать сообщение

    5137
    # 20 декабря 2015 00:20

    vozimvse, поставить белорусскую раскладку. дело пары секунд

    Спаси и заземли!
  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 20 декабря 2015 00:56
    SpoLk:

    и это показывает,что Беларусь как гос-во отстой,где даже скидку дают за то что на белорусском языке обращаешься,и оно одно такое отстойное,во всех странах бывшего ссср есть свой язык + историческая символика,и тут вообще не страна,а "непонятночто"

    Гэта паказвае толькі адно - як і на гэтым вашым "загніваюшчым Западзе" гаспадар можа даваць зніжку за тое, за што ён палічыць патрэбным. Спадабаўся кліент - гаспадар зрабіў зніжку. Пардоньце - капіталізм з акуліным аскалам.

    vozimvse:

    зьніжку. няма такога слова у
    беларускай мове

    Афіцыйнай нормай (СБМ+ТСБМ+ТСЛБМ) не фіксуецца. Але свежы ТСЛБМ яшчэ свет не пабачыў - выйдзе толькі ў наступным, таму і пабачым ці будзе ў ім "зніжка". А пакуль "Словаклад. Слоўнік адметнай лексікі" Алеся Каўруса "зніжку" фіксуе.
    Ну і апошняе - ніхто не абавязвае A91178 размаўляць на літаратурнай мове.

    A91178:

    Слоўнік беларускай мовы (клясычны правапіс). Наша Ніва, 2001.

    Як казаў адзін з яго ўкладальнік - гэты слоўнік не з'яўляецца слоўнікам. Зусім. На той час спатрэбілася неяк унармаваць напісанне словаў "тарашкевіцай" (БКП-2005 яшчэ не было), стварыўшы нейкі даведачны рэсурс, каб ахвочыя маглі хутка зірнуць як што пішацца. Так з корпусу тэкстаў НН і быў аўтаматам згенераваны гэты "слоўнік".
    Таму спасылацца на яго - паказчык дурнога тону ;-)

  • Терех ВИСКИ-клуб
    офлайн
    Терех ВИСКИ-клуб

    10061

    16 лет на сайте
    пользователь #125138

    Профиль
    Написать сообщение

    10061
    # 20 декабря 2015 01:49

    Общался сегодня со знакомой, дочка в школе учится, с большего на 8-9 но с мовой проблемы серьезные. Купила ей сборник подсказок к упражнениям. Ребенок не смог прочитать подсказки. Ну и нафига нам такое преподавание мовы? Бедные дети не знают куда от нее деться.

    Я ненавижу все человечество в целом, и всех его представителей в частности.
  • _BY_SERG Senior Member
    офлайн
    _BY_SERG Senior Member

    17202

    18 лет на сайте
    пользователь #62237

    Профиль
    Написать сообщение

    17202
    # 20 декабря 2015 09:44
    Терех:

    Общался сегодня со знакомой, дочка в школе учится, с большего на 8-9 но с мовой проблемы серьезные. Купила ей сборник подсказок к упражнениям. Ребенок не смог прочитать подсказки. Ну и нафига нам такое преподавание мовы? Бедные дети не знают куда от нее деться.

    это кстати сигнальчик очень нехороший. Тут одно из двух - либо составители учебника полные дебилы, либо язык для ребенка совершенно не родной. Потому что преподавание языка как родного и как иностранного - две совершенно разные вещи.

    За лясамі‑ўзгорамі, За сівымі зорамі Ягадай няспелаю Спіць краіна белая.
  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 20 декабря 2015 12:40
    Терех:

    Общался сегодня со знакомой, дочка в школе учится, с большего на 8-9 но с мовой проблемы серьезные. Купила ей сборник подсказок к упражнениям. Ребенок не смог прочитать подсказки. Ну и нафига нам такое преподавание мовы? Бедные дети не знают куда от нее деться.

    Я калі ў школе вучыўся, то ў мяне трабла па хіміі. У прынцыпе, такая трабла была ва ўсіх у школе - настаўніца хімію ведала добра, але вось сама як выкладчык была гм... паганы яна выкладчык была. Мне таксама пачынаць плач Яраслаўны ці пачакаць яшчэ?
    А як у школе выкладаюць інфарматыку - тут наагул лямантаваць усім трэба. Але нешта ўсё ў вас акцэнтуецца на беларускай мове :-)

    Терех:

    с большего на 8-9

    Тут яшчэ магчыма вялікая праблемнасць рэалізацыі настаўнікамі "дзесяцібалкі" - па "пяцібалцы" дачка хутчэй бы ездзіла на 4- - 4.
    І прыемна ад Терех чуць беларусізмы ў расейскай мове - "с большего" (збольшага). Настаяшчы чысты рускі язык. ;)

    =BY=SERG:

    это кстати сигнальчик очень нехороший. Тут одно из двух - либо составители учебника полные дебилы, либо язык для ребенка совершенно не родной. Потому что преподавание языка как родного и как иностранного - две совершенно разные вещи.

    Цалкам аднолькава выкладаюцца ў школе мовы, апроч той, на якой у школе ідзе выкладанне астатніх не-моўных прадметаў (у нашым выпадку гэта звычайна расейская). То бок дзяўчынка англійскую (ці якую там?) засвойвае добра, а вось беларуская ён не па сілах і ў тым вінаватыя падручнікі/настаўнік/геамагнітныя палі. Аж смешна!

  • _BY_SERG Senior Member
    офлайн
    _BY_SERG Senior Member

    17202

    18 лет на сайте
    пользователь #62237

    Профиль
    Написать сообщение

    17202
    # 20 декабря 2015 15:22

    Shurix, это вам только кажется, что одинаково преподаются языки. Уж поверьте

    За лясамі‑ўзгорамі, За сівымі зорамі Ягадай няспелаю Спіць краіна белая.
  • A.Z. Dogs Team
    офлайн
    A.Z. Dogs Team

    70355

    20 лет на сайте
    пользователь #21204

    Профиль
    Написать сообщение

    70355
    # 20 декабря 2015 15:26
    vozimvse:

    што мне рабиць кали у мяне няма беларускай раскладки клавиятуры?

    Devil inc.:

    vozimvse, поставить белорусскую раскладку. дело пары секунд

    + 1, пару кликов мышкой :-?
    если лень - i в английской раскладке, ў = ALT-0162 на цифровом блоке клавиатуры

    Музыка iграе, дзеўкі пяюць, Злодзея Панаса чэрці нясуць. Музыка iграе - здох Панас, Новае жыццё, новы час
  • Неизвестный кот Senior Member
    офлайн
    Неизвестный кот Senior Member

    1467

    15 лет на сайте
    пользователь #173726

    Профиль

    1467
    # 20 декабря 2015 15:39 Редактировалось Неизвестный кот, 2 раз(а).
    Терех:

    Общался сегодня со знакомой, дочка в школе учится, с большего на 8-9 но с мовой проблемы серьезные. Купила ей сборник подсказок к упражнениям. Ребенок не смог прочитать подсказки. Ну и нафига нам такое преподавание мовы? Бедные дети не знают куда от нее деться.

    Мой сосед Вася как-то не знал, куда от математики деться. Мог месяц в школе не появляться (на отчистных с одноклассниками зависали, самогончик там все дела)
    Сейчас - хороший сварщик.

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 20 декабря 2015 16:42
    =BY=SERG:

    Shurix, это вам только кажется, что одинаково преподаются языки. Уж поверьте

    Мабыць, я і праўда памыляюся. Як казаў Уладзімір Ільіч Ленін: "Очень возможная вещь".
    А маці той дзяўчынкі магу параіць: калі ім так карціць мець выдатныя адзнакі па беларускай мове, то хай купіць ay.by/lot/belorusskij-yazyk-dlya-govoryaschih-po-russki-5013017704.html - наклад больш новага выдання ўжо ў продажы не знайсці.

    kozaki:

    Мой сосед Вася как-то не знал, куда от математики деться. Мог месяц в школе не появляться (на отчистных с одноклассниками зависали, самогончик там все дела)
    Сейчас - хороший сварщик.

    Вось і я не магу зразумець: то крычаць, што белмова ні ім, ні іх дзецям непатрэбная, то робяць праблему з таго, што ў дзіцяці няма "дзявяткі" па мове. Ну, не будзе ў яе "дзявяткі" і што, не здасць тэставанне па расейскай мове? Не паступіць у ВНУ? Не, калі не дурная і вучылася нармуль, то здасць і паступіць.
    А так гэта выглядае як класічная сітуацыя, калі нехта хоча і мядочку паесці, і на [censored] не сесці.

    Добавлено спустя 4 минуты 14 секунд

    kozaki:

    Сейчас - хороший сварщик.

    Мне неяк расказвалі выпадак: начальнік участка цеплатрасы неяк заглядвае ў люк, дзе пару хлопцаў-цеплатэхнікаў наступства аварыі ліквідавалі. На гадзінніках - пачатак 13-й, то бок перапынак на абед. Ну вось заглядае туды начальнік і бачыць - сярод хмар вадзяной пары сядзяць два цеплатэхнікі, кураць і абмяркоўваюць творчасць Жан Поля Сартра.
    Той паглядзеў на іх, плюнуў, сказаў "Придурки..." і пайшоў далей па сваіх справах.

  • Терех ВИСКИ-клуб
    офлайн
    Терех ВИСКИ-клуб

    10061

    16 лет на сайте
    пользователь #125138

    Профиль
    Написать сообщение

    10061
    # 20 декабря 2015 16:52
    Shurix:

    І прыемна ад Терех чуць беларусізмы ў расейскай мове - "с большего" (збольшага). Настаяшчы чысты рускі язык.

    Во правда, я настолько за это не парюсь. Я родился в определенной языковой среде, язык на котором говорят окружающие стал для меня родным. Я на этом языке думаю и говорю. А что там откуда заимствовано меня вообще никак на самом деле не парит. Да и учитывая географическую близость, самом собой что языки сливаются и со временем из отдельных языков превращаются в акценты. У меня вот Белорусский акцент, и ничего в этом удивительного, потому как я Белорус.

    Я ненавижу все человечество в целом, и всех его представителей в частности.
  • Неизвестный кот Senior Member
    офлайн
    Неизвестный кот Senior Member

    1467

    15 лет на сайте
    пользователь #173726

    Профиль

    1467
    # 20 декабря 2015 17:46
    Shurix:

    На гадзінніках - пачатак 13-й, то бок перапынак на абед. Ну вось заглядае туды начальнік і бачыць - сярод хмар вадзяной пары сядзяць два цеплатэхнікі, кураць і абмяркоўваюць творчасць Жан Поля Сартра.

    у нас на заводзе зваршчыкі таксама любілі на нейкія такія тэмы пабалакаць.

  • vozimvse Senior Member
    офлайн
    vozimvse Senior Member

    2998

    10 лет на сайте
    пользователь #1090612

    Профиль
    Написать сообщение

    2998
    # 20 декабря 2015 20:19
    kozaki:

    Shurix:

    На гадзінніках - пачатак 13-й, то бок перапынак на абед. Ну вось заглядае туды начальнік і бачыць - сярод хмар вадзяной пары сядзяць два цеплатэхнікі, кураць і абмяркоўваюць творчасць Жан Поля Сартра.

    у нас на заводзе зваршчыкі таксама любілі на нейкія такія тэмы пабалакаць.

    на мтз усе пациху гоняць? альбо тольки зварщыки?

    [censored by Тигра][censored by Grace-o][censored by Juv4ik][censored by hag]
  • se_bmw Senior Member
    офлайн
    se_bmw Senior Member

    22638

    12 лет на сайте
    пользователь #470238

    Профиль
    Написать сообщение

    22638
    # 20 декабря 2015 21:56
    kozaki:

    у нас на заводзе зваршчыкі таксама любілі на нейкія такія тэмы пабалакаць.

    И пару раз оставляли в курилке на лавке то бюст Вольтера, то томик Байрона. А однажды даже и скрипку Страдивари...

    Обществ. нагрузка:Зам. председателя Международного Броуновского Движения.
  • Неизвестный кот Senior Member
    офлайн
    Неизвестный кот Senior Member

    1467

    15 лет на сайте
    пользователь #173726

    Профиль

    1467
    # 20 декабря 2015 22:32

    Я працаваў не на мтз. Зваршчыкі ў нас былі культурныя.

  • Неизвестный кот Senior Member
    офлайн
    Неизвестный кот Senior Member

    1785

    14 лет на сайте
    пользователь #227576

    Профиль

    1785
    # 20 декабря 2015 22:33 Редактировалось Неизвестный кот, 1 раз.

    Терех, Калі я ў школе навучаўся - я навучаўся па-беларуску, усё выдатна было і ўсё разумеў.
    Вашыя праблемы што ў расейскамоўную ходзіце школу. Ці дзіцё проста абмежаванае.
    Ясная справа, калі бацькі-каўгасьнікі беларускую мову лайном паліваюць...
    У мяне па беларускай усё выдатна было, таксама як і па замежным.

    Не пакідайце мовы нашай, каб ня ўмёрлі! © Францішак Багушэвіч. ***Беларус, які размаўляе па-расейску страляе сам у свой народ.©***
  • Неизвестный кот Senior Member
    офлайн
    Неизвестный кот Senior Member

    1467

    15 лет на сайте
    пользователь #173726

    Профиль

    1467
    # 20 декабря 2015 22:43
    Терех:

    Shurix:

    І прыемна ад Терех чуць беларусізмы ў расейскай мове - "с большего" (збольшага). Настаяшчы чысты рускі язык.

    Во правда, я настолько за это не парюсь. Я родился в определенной языковой среде, язык на котором говорят окружающие стал для меня родным. Я на этом языке думаю и говорю. А что там откуда заимствовано меня вообще никак на самом деле не парит. Да и учитывая географическую близость, самом собой что языки сливаются и со временем из отдельных языков превращаются в акценты. У меня вот Белорусский акцент, и ничего в этом удивительного, потому как я Белорус.

    Вось як адбываецца на самой справе:
    - беларуская культура вымірае: песні, фільмы.
    - яна замяшчаецца "культурай" з нтв. Мова замяшчаецца расейскай. Існуе дэскрымінацыя беларускай мовы(гэта факт)
    - беларуская мовп і беларуская культура ўжо не ўспрымаюцца.
    - адмяняецца вывучэнне мовы. І ў выніку дзеці асабліва двоешнікі ненавідзяць тое, што дрэнна разумеюць.
    - не зусім разумныя разумныя бацькі робят гчправільны вынік - дзеці блага ведаюць мову, значыць трэба яе менг вывучаць.
    - у выніку культура не развівпецца.
    - нацыя вымірае. І знікае.
    - на 100% яна не знікне, а ператворыцца ў быдланацыю, застануцца розныя прыкметы нацыі, як акцэнт, памчркоўнасць.

    Добавлено спустя 2 минуты 6 секунд

    У нас у школе ва ўсіх было добра з мовай. Бо вывучалі яе ў тыя часы з дзіцячага садку.

    І ў школе усё было добра - біялогіч, геаграфія на мове.

    Калі адмянілі мову (пасля рэферэндуму - мтала горш).

  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 20 декабря 2015 22:51
    Shurix:

    Таму спасылацца на яго - паказчык дурнога тону

    сёньня так, а праз сто гадоў можа быць зусім па-іншаму. Увогуле, мова ідьзе ўслед за прагрэсам (жыцьцём), і павінны з'яўляцца новыя словы. А новыя словы - гэта паказчык таго, што мова жыве, што ёй карыстаюцца. :100500:

    Добавлено спустя 3 минуты 35 секунд

    kozaki, быдлам прасьцей кіраваць.

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"