Ответить
  • dikar Клуб счастливых людейАвтор темы
    офлайн
    dikar Клуб счастливых людей Автор темы

    2587

    22 года на сайте
    пользователь #1697

    Профиль
    Написать сообщение

    2587
    # 3 февраля 2005 14:36 Редактировалось _BY_SERG, 7 раз(а).

    Знаете ли вы белорусский язык и разговариваете ли вы на нем?
    Почему вы используете либо, соответственно, не используете его в повседневной жизни? Что является тому причиной?
    Ваше мнение о необходимости (как минимум) не потери национальной культуры.

    Желательно кратко, в двух словах и без политической окраски ответов, если можно.

    Ці размаўляеце вы па-беларуску? Чаму?
    Як, на вашу думку, не страціць нацыянальную ідэнтычнасць?
    Цікавіць ваша меркаванне без палітычных лозунгаў і цэтлікаў.
    Дзякуй!

    [edited by tut]

    Пишите в ЛС.
  • RomanNice Senior Member
    офлайн
    RomanNice Senior Member

    5927

    14 лет на сайте
    пользователь #194720

    Профиль
    Написать сообщение

    5927
    # 18 декабря 2015 18:45
    se_bmw:

    Я бы вообще посоветовал бы не забывать, что с нацизмом в стране покончили довольно давно, и возродить его здесь никто не позволит.

    Я это не просто не забываю, но я надеюсь (вместе с Вами), что он никогда не возродится. И что никто не будет навязывать и насаждать белорусский язык, на котором никто не хочет разговаривать.

    Добавлено спустя 5 минут 56 секунд

    se_bmw:

    Ибо вы отрицаете саму белорусскую нацию, ее историю и культуру (частью которой является язык), неуважительно относитесь к носителям этого языка и пропагандируете противодействие развитию бел. языка.

    Вы явно употребляете галлюциногенные вещества. Где я хоть что то говорил про нацию? Про историю? Про культуру?
    Я говорю, что язык умирает. В 99 году на нем говорило 37%, через 10 лет - 23%. Сейчас - вряд ли больше 10%. Он просто не выдержал конкуренции. Русский намного более распространен в мире, зная его, открывается рынок труда в России, на Украине, да весь бывший СССР. А с белорусским кроме как на заправке негде работать.
    Ну а насчет "пропаганды", так я вас в третий раз прошу: пишите на белорусском языке. Вы не хотите/не можете.

    Добавлено спустя 39 секунд

    se_bmw:

    RomanNice:

    Какую, простите, статью закона я нарушаю, высказывая свое мнение о нужности белорусского языка?

    Я давал номер статьи закона и соотв. пункт. Повторяться не буду.

    Тот бред не прошел, я по каждому пункту статьи ответил.

    Добавлено спустя 1 минута 27 секунд

    RomanNice:

    А у вас какая методика, поделитесь.

    Не нашел ответа на этот вопрос.

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 18 декабря 2015 18:53
    RomanNice:

    Я ж говорил, что Shurix поадекватнее. Предлагаю его сделать министром иностранных дел Змагарской Республики.

    Ну, асобам, што займаюць дзяржаўныя пасады, нельга хадзіць у партызаны. Таму я адмаўляюся ад гэтага "высоко оказанного мне доверия" (с)

    RomanNice:

    Я это не просто не забываю, но я надеюсь (вместе с Вами), что он никогда не возродится. И что никто не будет навязывать и насаждать белорусский язык, на котором никто не хочет разговаривать.

    Бяда! Што ж цяпер рабіць?
    З гледзішча логікі, каб нешта адрадзілася, трэба спярша каб яно памёрла. А я нешта не бачу беларускай мовы ў статусе мёртвых моваў :D

  • RomanNice Senior Member
    офлайн
    RomanNice Senior Member

    5927

    14 лет на сайте
    пользователь #194720

    Профиль
    Написать сообщение

    5927
    # 18 декабря 2015 19:00
    Shurix:

    Бяда! Што ж цяпер рабіць?
    З гледзішча логікі, каб нешта адрадзілася, трэба спярша каб яно памёрла. А я нешта не бачу беларускай мовы ў статусе мёртвых моваў

    Перехвалил :trollface:

    Shurix, давайте по существу.
    Вот Вы пишете, что у Вас треть-четверть знакомых говорит на белорусском.
    Они, простите, онлайнер почитывают? Что-то тут пишут? Тутбай? Другие белорусские ресурсы, форумы?
    Где их посты, комментарии статей, объявления на белорусском языке?
    Только давайте не будем по кругу про москалей, запрещающих писать на белорусском и прочую ахинею. Я приводил пример девушки, которая тут пишет строго на белорусском и прекрасно получает ответы на свои вопросы.
    Еще раз вопрос: где все белорусскоязычные на форумах?

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 18 декабря 2015 19:22
    RomanNice:

    Перехвалил :trollface:

    Чорт, "спаліўся". Буду далей строіць з сябе разумніка :trollface:

    RomanNice:

    Они, простите, онлайнер почитывают? Что-то тут пишут? Тутбай? Другие белорусские ресурсы, форумы? Где их посты, комментарии статей, объявления на белорусском языке?

    Onliner i TUT чытаюць, не сумняюся. Што нешта каменцяць - сумняюся, бо каменціць навіны што на Onliner, што на TUTе - нашто? гэта нешта зменіць? ЧСХ сваё пацешыць?
    На TUTе, напрыклад, якія пішуць мэтанакіраваную лухту (не ведаю - праплачаную ці яны такія насамрэч) і не адказваюць на каменты да іх каментаў. Навошта каменціць іх?
    Ну і г.д.

    Пра каменты адказаў.
    Пра допісы - гэта ў ЖЖ, ФБ, ВК і астатніх суполках. Там і трэба глядзець. І ў прынцыпе іх там даволі.
    Пра аб'явы - тут чорт яго ведае. Я калі апошні раз (праўда, ужо даўнютка) хацеў на нейкай беларускай дошцы ці аўкцыёне даць аб'яву, то мне не ўдалося - рухавік "рэжа" І ды Ў. Таму і не стаў.
    Па-мойму гэта быў тутбаеўскі AY.BY - там і зараз ў пошукавіку ўвядзеш "ў", а ён замяняе на "у". Хаця зараз там лотаў з беларускай дастаткова. Ці я памыляюся?

    RomanNice:

    Только давайте не будем по кругу про москалей, запрещающих писать на белорусском и прочую ахинею.

    Адзначна ўва ўсім вінаватыя маскалі. Тут нават без спрэчак. :trollface:
    Вы мяне таксама пачынаеце расчароўваць недарэчнымі ўдакладненнямі.

    RomanNice:

    Еще раз вопрос: где все белорусскоязычные на форумах?

    Не ведаю, гэта не да мяне. Я за ўсё сваё жыццё толькі доўга сядзеў на форуме "Виртуальных Радостей" - асабліва калі ў форума з газетай з агульнага засталася адна толькі назва. Але гэта мой асабісты выпадак.
    Таму дзе і чаму не водзяцца беларускамоўныя на Onliner - вядучым рэсурсе ў BY-нэце, аднамоўным рэсурсе, на якім нават няма пераключэння мовы (RU/BE) інтэрфэйсу сайта (пра форум я ўжо маўчу) - я вам адказу не дам.
    Пра публікацыі на беларускай (артыкулы) я нічога казаць не буду - Onliner іх публікуе або на моўную тэматыку, або палітычную. І то часцей перакладаюць з беларускай на расейскую. Адпаведна і арыентацыя рэсурсу найперш на расейскамоўных.

  • RomanNice Senior Member
    офлайн
    RomanNice Senior Member

    5927

    14 лет на сайте
    пользователь #194720

    Профиль
    Написать сообщение

    5927
    # 18 декабря 2015 20:01

    Shurix, я все еще верю в наличие у Вас разума. Поэтому спрошу.
    Вы действительно думаете, что все белорусскоязычные обходят онлайнер по причине, что он русскоязычный (новости)?
    Но ведь есть же конкретные примеры, которые я тут приводил, где никакой предвзятости нет к белорусскому языку (не поленитесь, отмотайте, я давал ссылки).
    Где белорусскоязычная часть сидит в нете? На НН? Так там у большинства статей не больше 10 комментов (причем 80% комментов сводится к "так москалям и надо", "во всем виноват русский Иван";) и посещаемость в сотни раз ниже онлайнера.
    Где они все???
    Или они такие голубокровые, что даже мобильниками не барыжат на барахолке? )))

    Добавлено спустя 2 минуты 57 секунд

    Не скажу за АУБАЙ. Для меня тутбай умер, когда у них стала дикая модерация. Не такая, конечно, как на НН, но недалеко от них. Поэтому тут больше не читаю и, уж явно, не комментирую.

  • pashil IRC Team
    офлайн
    pashil IRC Team

    35085

    19 лет на сайте
    пользователь #29381

    Профиль
    Написать сообщение

    35085
    # 18 декабря 2015 21:02

    ЎНЯЗАПНА!

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 18 декабря 2015 22:06 Редактировалось Shurix, 2 раз(а).
    RomanNice:

    Shurix, я все еще верю в наличие у Вас разума. Поэтому спрошу.

    А раптам памыляецеся? :trollface:

    RomanNice:

    Вы действительно думаете, что все белорусскоязычные обходят онлайнер по причине, что он русскоязычный (новости)?

    "Ну здрасте!" (с)
    Дзе і калі я такое гаварыў? Я гаварыў, што на расейскамоўным рэсурсе беларускамоўныя неабавязаны маніторыцца - так, чытаюць, не, не каменцяць. Пагатоў пра пытанне каментаў я ўжо пісаў - каменцяць наагул даволі мала, калі параўнаць з колькасцю наведнікаў сайта.
    Плюс давайце наадварот тады: возьмем згаданую вамі НН і зірнем на колькасць расейскамоўных каментароў. Іх там недзе 1/6 (не лічыў - зірнуў толькі зараз некалькі артыкулаў), з гэтай шасціны - яшчэ трэць "так вам змагарам/хохлам и надо". Будзем рабіць высновы з гэтых лічб і праекцаваць на ўсю Беларусь? Глупства.
    Плюс вы зноўку забываецеся, што я не варажу па гушчы з-пад кавы і не раблю даследаванні і высновы з няпоўнай інфы.

    P.S. Мяне НН перастала недзе ў сярэдзіне 2000-х пасля таго, як іх склад вельмі "парэзалі", і выданне фактычна "здохла" ў прафесійным плане. Старыя друкаваныя нумары НН, дарэчы, дагэтуль ляжаць, а новыя - не купляю ў шапіках і не чытаю (за рэдкім выпадкам) у Сеціве.

    RomanNice:

    Или они такие голубокровые, что даже мобильниками не барыжат на барахолке? )))

    Не ведаю - я да мабільнікаў стаўлюся холадна (толькі нядаўна змяніў свой Ericsson R520s на Nokia 113. І то толькі таму, што той мой здох (а што вы хочаце? - 14 год апаратару, а новы такі ж тады не знайшоў). А ў кампутарнай барахолцы як не пішы, усё адно ўся інфа па-англійску.

    RomanNice:

    Не скажу за АУБАЙ. Для меня тутбай умер, когда у них стала дикая модерация. Не такая, конечно, как на НН, но недалеко от них. Поэтому тут больше не читаю и, уж явно, не комментирую.

    А я перастаў (бадай) каменціць навіны на Onliner пасля свайго апошняга бану. Прытым бан за тое, за што на TUTе быў бы проста выдалены камент. Таму шчыра скажу - на Onliner мадэрацыя куды больш жорсткая.

    pashil:

    ЎНЯЗАПНА!

    А цяпер да вас, RomanNice, пытаннечка: навошта афіцыйнаму прадстаўніку Apple рабіць шыльдачку на мове, якой тут нібыта не карыстаюцца ці, з вашых словаў, карыстаецца мізэр, калі асноўная мэта гэтага прадстаўніка - зарабіць паболей грошай?

  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 19 декабря 2015 22:25

    Практыкую так, што калі зьвяртаюцца на беларускай мове - то кліент атрымлівае зніжку (ад 5% і вышэй). Сёньня так атрымалася: кліентка (увесь час гутарыла са мной на мове) атрымала зьніжку, а за ёй (не на мове) наступны кліент стаў патрабаваць й сабе. Адказваю, што толькі пры зьвяртаньні на мове. Пакрыўдзіўся. :-? . А прыклаў бы намаганьні - атрымаў бы зьніжку. :shuffle:

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • SpoLk Member
    офлайн
    SpoLk Member

    247

    12 лет на сайте
    пользователь #518384

    Профиль
    Написать сообщение

    247
    # 19 декабря 2015 22:38
    A91178:

    Практыкую так, што калі зьвяртаюцца на беларускай мове - то кліент атрымлівае зніжку (ад 5% і вышэй). Сёньня так атрымалася: кліентка (увесь час гутарыла са мной на мове) атрымала зьніжку, а за ёй (не на мове) наступны кліент стаў патрабаваць й сабе. Адказваю, што толькі пры зьвяртаньні на мове. Пакрыўдзіўся. :-? . А прыклаў бы намаганьні - атрымаў бы зьніжку. :shuffle:

    и это показывает,что Беларусь как гос-во отстой,где даже скидку дают за то что на белорусском языке обращаешься,и оно одно такое отстойное,во всех странах бывшего ссср есть свой язык + историческая символика,и тут вообще не страна,а "непонятночто"

  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 19 декабря 2015 22:47

    SpoLk, Па-першае - гэта мая прыватная ініцыятыва, а па-другое - ня блытайце розныя паняцьці - дьзяржава і краіна. :)

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • _BY_SERG Senior Member
    офлайн
    _BY_SERG Senior Member

    17203

    18 лет на сайте
    пользователь #62237

    Профиль
    Написать сообщение

    17203
    # 19 декабря 2015 22:52 Редактировалось _BY_SERG, 1 раз.

    A91178, а што прадаеш, братка? :D Можа што карыснае?

    За лясамі‑ўзгорамі, За сівымі зорамі Ягадай няспелаю Спіць краіна белая.
  • se_bmw Senior Member
    офлайн
    se_bmw Senior Member

    22638

    12 лет на сайте
    пользователь #470238

    Профиль
    Написать сообщение

    22638
    # 19 декабря 2015 22:53
    SpoLk:

    во всех странах бывшего ссср есть свой язык + историческая символика

    И в Беларуси есть. Кто сказал, что нет?

    Обществ. нагрузка:Зам. председателя Международного Броуновского Движения.
  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 19 декабря 2015 22:58

    =BY=SERG, усё карыснае. І ўсё магу прадаць, апроч душы, гонару і сумленьня. :beer:

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • vozimvse Senior Member
    офлайн
    vozimvse Senior Member

    2998

    10 лет на сайте
    пользователь #1090612

    Профиль
    Написать сообщение

    2998
    # 19 декабря 2015 23:01
    A91178:

    Практыкую так, што калі зьвяртаюцца на беларускай мове - то кліент атрымлівае зніжку (ад 5% і вышэй). Сёньня так атрымалася: кліентка (увесь час гутарыла са мной на мове) атрымала зьніжку, а за ёй (не на мове) наступны кліент стаў патрабаваць й сабе. Адказваю, што толькі пры зьвяртаньні на мове. Пакрыўдзіўся. :-? . А прыклаў бы намаганьні - атрымаў бы зьніжку. :shuffle:

    зьніжку. няма такога слова у
    беларускай мове

    Добавлено спустя 13 секунд

    A91178:

    Практыкую так, што калі зьвяртаюцца на беларускай мове - то кліент атрымлівае зніжку (ад 5% і вышэй). Сёньня так атрымалася: кліентка (увесь час гутарыла са мной на мове) атрымала зьніжку, а за ёй (не на мове) наступны кліент стаў патрабаваць й сабе. Адказваю, што толькі пры зьвяртаньні на мове. Пакрыўдзіўся. :-? . А прыклаў бы намаганьні - атрымаў бы зьніжку. :shuffle:

    зьніжку. няма такога слова у
    беларускай мове

    [censored by Тигра][censored by Grace-o][censored by Juv4ik][censored by hag]
  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 19 декабря 2015 23:04

    vozimvse, у сучаснай беларускай - ёсьцека. :beer:

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • SpoLk Member
    офлайн
    SpoLk Member

    247

    12 лет на сайте
    пользователь #518384

    Профиль
    Написать сообщение

    247
    # 19 декабря 2015 23:04
    vozimvse:

    A91178:

    Практыкую так, што калі зьвяртаюцца на беларускай мове - то кліент атрымлівае зніжку (ад 5% і вышэй). Сёньня так атрымалася: кліентка (увесь час гутарыла са мной на мове) атрымала зьніжку, а за ёй (не на мове) наступны кліент стаў патрабаваць й сабе. Адказваю, што толькі пры зьвяртаньні на мове. Пакрыўдзіўся. :-? . А прыклаў бы намаганьні - атрымаў бы зьніжку. :shuffle:

    зьніжку. няма такога слова у
    беларускай мове

    Добавлено спустя 13 секунд

    A91178:

    Практыкую так, што калі зьвяртаюцца на беларускай мове - то кліент атрымлівае зніжку (ад 5% і вышэй). Сёньня так атрымалася: кліентка (увесь час гутарыла са мной на мове) атрымала зьніжку, а за ёй (не на мове) наступны кліент стаў патрабаваць й сабе. Адказваю, што толькі пры зьвяртаньні на мове. Пакрыўдзіўся. :-? . А прыклаў бы намаганьні - атрымаў бы зьніжку. :shuffle:

    зьніжку. няма такога слова у
    беларускай мове

    "зьніжку. няма такога слова у беларускай мове",есть,это вроде на тарашкевице

  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 19 декабря 2015 23:05

    Слоўнік беларускай мовы (клясычны правапіс). Наша Ніва, 2001.

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • vozimvse Senior Member
    офлайн
    vozimvse Senior Member

    2998

    10 лет на сайте
    пользователь #1090612

    Профиль
    Написать сообщение

    2998
    # 19 декабря 2015 23:05

    дьзяржава..и гэтага таксама няма

    [censored by Тигра][censored by Grace-o][censored by Juv4ik][censored by hag]
  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 19 декабря 2015 23:05

    Укладальнік: калектыў супрацоўнікаў выдавецтва «Наша Ніва»

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • vozimvse Senior Member
    офлайн
    vozimvse Senior Member

    2998

    10 лет на сайте
    пользователь #1090612

    Профиль
    Написать сообщение

    2998
    # 19 декабря 2015 23:08

    папрауце мяне кали я таки дурань и у мяне няма слоуника з мякким знакам перад цвердыми

    [censored by Тигра][censored by Grace-o][censored by Juv4ik][censored by hag]