Ответить
  • dikar Клуб счастливых людейАвтор темы
    офлайн
    dikar Клуб счастливых людей Автор темы

    2587

    22 года на сайте
    пользователь #1697

    Профиль
    Написать сообщение

    2587
    # 3 февраля 2005 14:36 Редактировалось _BY_SERG, 7 раз(а).

    Знаете ли вы белорусский язык и разговариваете ли вы на нем?
    Почему вы используете либо, соответственно, не используете его в повседневной жизни? Что является тому причиной?
    Ваше мнение о необходимости (как минимум) не потери национальной культуры.

    Желательно кратко, в двух словах и без политической окраски ответов, если можно.

    Ці размаўляеце вы па-беларуску? Чаму?
    Як, на вашу думку, не страціць нацыянальную ідэнтычнасць?
    Цікавіць ваша меркаванне без палітычных лозунгаў і цэтлікаў.
    Дзякуй!

    [edited by tut]

    Пишите в ЛС.
  • mikola1l Senior Member
    офлайн
    mikola1l Senior Member

    8088

    10 лет на сайте
    пользователь #931664

    Профиль
    Написать сообщение

    8088
    # 6 января 2016 14:27
    Mart1z:

    любой, кто высказывается за язык своего народа

    кем считается? парочка ботов :trollface:

  • Неизвестный кот Senior Member
    офлайн
    Неизвестный кот Senior Member

    7174

    11 лет на сайте
    пользователь #822460

    Профиль

    7174
    # 6 января 2016 14:50

    Мне падабаецца слухаць радыё , напрыклад паэму "Дон Жуан" у перакладзе Уладзiмiра Скарынкiна. Ен пераклау таксама Дантэ Аліг'еры "Боскую камедыю " (скарочаны варыянт "Новае жыцце";). Цiкава, што...

    ... ...вялікі твор напісаны не на моднай тады латыні, а на італьянскай мове, якой грэбавалі самі яе носьбіты. Людзей, што пагарджалі роднай мовай, Дантэ Аліг'еры называў "агіднымі", "нізкімі" і ўсклікваў: "Сорам і вечная ганьба дурным італьянцам, якія ўзвышаюць народную мову іншых краін, а прыніжаюць сваю ўласную!"
    Нямецкі біёграф і перакладчык Дантэ Вітэ пісаў: "Нідзе Дантэ не выяўляе так свайго патрыятызму, як у тых выпадках, калі ён, нагадваючы сына, што абараняе маці, бярэ пад абарону мову свайго народа ад лаціністаў, якія ненавідзелі яе.
    Галоўная карысць, якую ён мог даць і сапраўды даў свайму народу, — адзінства нацыянальнай мовы і нацыянальнай літаратуры. Не яго віна, што ён не мог даць яму і адзінства палітычнага". Але гэта не зусім так. Дакладней, зусім не так. Дантэ стаў сцягам нацыі, які высока ўзнялі дзеячы нацыянальна-вызваленчага руху супраць французскага і аўстрыйскага панавання. Гэты рух у 1870 г. прывёў да стварэння аб'яднанага Італьянскага Каралеўства, дзяржаўнай мовай якога была абвешчана італьянская.

    Добавлено спустя 8 минут 20 секунд

    Развітальная песня перакладчыка

    Мне паспрыялі зоры ў раз чарговы.
    Я кропкаю перапыняю словы
    І зачахляю вернае стыло.
    Так, як святло недасягальных зорак
    Даходзіць да зямлі праз вечны морак,

    З былых стагоддзяў да мяне дайшло
    Петраркі, Дантэ, Байрана святло.
    Няўрымслівы, упарты, апантаны—
    Хацеў я, каб адлюстравана мной
    Яно было, як сферай люстраной.

    Не прагну я ні славы, ні пашаны.
    Хай прамяні, што мной адлюстраваны,
    Прымусяць зіхацець яшчэ ярчэй
    У цемрадзі духоўнага калецтва
    Грань беларускай часткі чалавецтва.

    Хай ні рубля не дасць мне казначэй,
    Іх твораў словы для маіх вачэй —
    Як яханты на залатым пярсцёнку.
    І я таму сягоння вельмі рад,
    Што здолеў гэты антыкварыят,

    Які праменіцца знутры і звонку,
    Пакласці ў нашу моўную скарбонку,
    Хоць, мо, зрабіў я гэта не ў пару.
    Бліскучыя тэрцэты і тэрцыны
    Узнёслым патрыётам той краіны,

    Дзе нарадзіўся колісь і памру,
    Я ў карыстанне вечнае дару
    І веру, што ў бібліятэчным пыле
    Яны не знікнуць — і нашчадак мой
    Не скажа, пыл змахнуўшы з іх рукой:

    "Якую мову мы, аднак, згубілі!
    За што яе так продкі не любілі?"

    Радуйся жизни, наслаждайся каждой минутой ее — ведь удовольствия кончаются раньше, чем жизнь. Ф. Честерфильд
  • Глокъ Senior Member
    офлайн
    Глокъ Senior Member

    8624

    14 лет на сайте
    пользователь #282227

    Профиль
    Написать сообщение

    8624
    # 6 января 2016 15:50
    mikola1l:

    Добавлено спустя 2 минуты 16 секунд

    Глокъ:

    Breez:

    Кто виноват в том что за последние 20 лет в Белороссии беларуский язык практически вымер?

    плЯнЭты и вЭрсЫi...

    :znaika:
    чушь ..., это говорит носитель договора-договора, проблем с родом кофе и т.д. :lol:

    вы хотите поговорить о проблемах русского языка?
    создавайте тему, поговорим за кофе...

    не совсем понял про "носителя договора-договора", но если вы про родной язык - то боюсь вас разочаровать...
    согласно "википедии" я не совсем "носитель", т.к. по русски говорю с акцентом и родной язык у меня - белорусский...

  • mikola1l Senior Member
    офлайн
    mikola1l Senior Member

    8088

    10 лет на сайте
    пользователь #931664

    Профиль
    Написать сообщение

    8088
    # 6 января 2016 19:44 Редактировалось mikola1l, 3 раз(а).

    Делая вывод из вашего тезиса, наличие

    ":

    "договора-договора"

    приведет к исчезновению русского языка :weep:

  • A91178 Senior Member
    офлайн
    A91178 Senior Member

    619

    13 лет на сайте
    пользователь #316217

    Профиль
    Написать сообщение

    619
    # 6 января 2016 23:00

    Сёньня быў у аптэцы. Прыйшлося перакладаць, што такое "тэрмін дзеяньня".
    На зімовыя вакацыі прыехала знаёмая настаўніца зь Менску - для дзяцей беларуская мова - як замежная, не разумеюць самых простых рэчаў (а з чаго разумець - усё асяродзе - расейскамоўнае). :(

    На новы год дачцэ падарылі "Говорящий букварёнок" - вось бы такі дый на роднай мове!

    "Трэба дома бываць часцей, трэба дома бываць не госцем!"
  • SpoLk Member
    офлайн
    SpoLk Member

    247

    12 лет на сайте
    пользователь #518384

    Профиль
    Написать сообщение

    247
    # 7 января 2016 00:07
    A91178:

    для дзяцей беларуская мова - як замежная

    это и надо было,самизнаетекому,вырастить новое поколение,которым поставили установку на то,что ели не на русском языке и не советское,значит плохое и фашистское

  • Глокъ Senior Member
    офлайн
    Глокъ Senior Member

    8624

    14 лет на сайте
    пользователь #282227

    Профиль
    Написать сообщение

    8624
    # 7 января 2016 10:55
    mikola1l:

    Делая вывод из вашего тезиса, наличие

    "договора-договора"

    приведет к исчезновению русского языка :weep:

    вы сравниваете "слона и Моську" - язык межнационального общения и умирающий язык... это глупо...

    нынешним детям в простейшем белорусском сложно разобраться, а тут им еще предлагают плЯнЭты и вЭрсЫi...
    но эти слова хоть и написаны с ошибками, но их можно понять...

    так тут еще некоторые заменяют устоявшиеся в "мове" и понятные детям "русизмы" на новые непонятные "полонизмы" и при этом возмущаются, что

    A91178:

    для дзяцей беларуская мова - як замежная, не разумеюць самых простых рэчаў (а з чаго разумець - усё асяродзе - расейскамоўнае).

  • mikola1l Senior Member
    офлайн
    mikola1l Senior Member

    8088

    10 лет на сайте
    пользователь #931664

    Профиль
    Написать сообщение

    8088
    # 7 января 2016 11:49 Редактировалось mikola1l, 7 раз(а).
    Глокъ:

    плЯнЭты и вЭрсЫi...

    вэрсыя (wersja) гэта па-польску. Па-нашаму вэрсія альбо версія.
    Нашто пісаць :-?

    Глокъ:

    нынешним детям

    дзецям усё цяжка засвойваць і табліцу множання і г.д.

    Глокъ:

    язык межнационального общения

    дзе? Хто на ім камунікуе? Чачэнцы з расейцамі? Бураты з карэламі? У сваёй Расеі яны хай зносяцца з кім хочуць і як хочуць. Напэўна. у СССР засталіся, калі палову плянэты прыхапілі :idea: Ну дык тыя часы прамінулі :znaika:

    Глокъ:

    умирающий язык

    Перапісы 1999 і 2009 абвяргаюць салённыя ўсхліпы.
    Ды што там перапісы.

    Яны, імпэрыялісты не адзін раз прадказвалі нашай мове скон. Трацілі іх ідэолягі вялікія сродкі на балалаечныя канцэрты, што "ня будзе беларусаў, ня будзе іх дзяржаўнасці, ня будзе беларускай мовы і культуры". Шматгалосы вой меў на мэце запаланенне, засмечванне інфармацыйнай прасторы адпаведнымі "ўкідамі".

    Беларускую мову ўжо ў пачатку ХХ ст. хавалі, канаючая Расейская імпэрыя тады ўсё рабіла для дэнацыяналізацыі нашага народу, капала нам магілу, зрабіла труну... але... але яна сама сдохла і праз некалькі год беларуская мова была абвешчана дзяржаўнай, а Беларусь - незалежнай, і на нашай тэрыторыі дамінавала беларуская культура. Праз пару дзесяцігоддзяў іншая імпэрыя хавала беларусаў і беларусаў у іншай частцы Беларусі, маўляў хутка ператворацца ў палякаў - і таксама была знішчана. У канцы ХХ ст. з карты свету знікла яшчэ адна імпэрыя, якая таксама імкнулася русіфікаваць наш народ. Сённяшняя імпэрыя таксама імкнецца знішчыць нас - але яна таксама сканае.

    Таму такія скуголенні, завыванні ня новыя - іх узнікненне адносіцца да барадатых часоў. Падобныя завочныя хаўтуры самапрадукуюцца, самаўзнаўляюцца, таму я нават не разглядаю іх у якасці вынікаў самастойных, самадастатковых разваг. :znaika:

    Добавлено спустя 7 минут 8 секунд

    Глокъ:

    но эти слова хоть и написаны с ошибками

    РАСПАЎСЮДЖАНАЯ ПАМЫЛКА
    Правапіс 1933 г. меў на мэце не развіццё беларускай мовы, культуры на аснове гэтага правапісу, а далейшую эвалюцыю правапісу. Чуеце? ДАЛЕЙШУЮ ЭВАЛЮЦЫЮ ПРАВАПІСУ. Больш за тое, прадугледжвалася наступная русіфікацыя ня толькі правапісу, але і лексыкі, граматыкі, сынтаксісу, марфалёгіі і артаэпіі.
    Паводле ўзору (разглядаю правапісныя праекты 1933, 1934, 1938-1939, 1951):

    Сыстэма -- сістэма -- сісцема - сістема
    Пазытыўны - пазітыўны - пазіціўны - пазіціуны - пазітіуны - позітіуный

    Добавлено спустя 2 минуты 31 секунда

    Чалавек - чэловек
    Дзьвюма рукамі - дзвюма рукамі - двума рукамі - двумя рукамі

  • Глокъ Senior Member
    офлайн
    Глокъ Senior Member

    8624

    14 лет на сайте
    пользователь #282227

    Профиль
    Написать сообщение

    8624
    # 7 января 2016 12:11 Редактировалось Глокъ, 1 раз.
    mikola1l:

    вэрсыя (wersja) гэта па-польску. Па-нашаму вэрсія альбо версія.
    Калі вы нешта ня ведаеце, дык нашто пісаць.

    што я ня ведаю? ня ведаю, што вЭрсЫя - гэта по польску? цi ня ведаю, што вЭрсЫя гэта не на мове?

    mikola1l:

    дзе? Хто на ім камунікуе? Чачэнцы з расейцамі? Бураты з карэламі? У сваёй Расеі яны хай зносяцца з кім хочуць і як хочуць. Вы, напэўна. у СССР засталіся.

    вы, судя по вашим постам, на дурака не похожи...
    но иногда перегибаете в своем "змагарстве"... и пытаетесь отрицать очевидные вещи...
    бо на рускай мове камунiкуе ААН i ЮНЕСКА...
    вы з рускiм, грузiнам цi малдаванiнам, пры вострай вам неабходнасцi, будзеце размауляць на белмове, на ангельскай, цi на суахiлi?

    mikola1l:

    дзецям усё цяжка засвойваць і табліцу множання і г.д.

    дети не должны усваивать язык, дети должны мову впитывать с молоком матери... тогда это и будет родной язык... а в других случаях - это язык иностранный...

  • mikola1l Senior Member
    офлайн
    mikola1l Senior Member

    8088

    10 лет на сайте
    пользователь #931664

    Профиль
    Написать сообщение

    8088
    # 7 января 2016 12:17 Редактировалось mikola1l, 3 раз(а).
    Глокъ:

    што я ня ведаю? ня ведаю, што вЭрсЫя - гэта по польску? цi ня ведаю, што вЭрсЫя гэта не на мове?

    Такога слова няма ні ў наркамаўцы, ні ў тарашкевіцы. Вы самахоць прадукуеце няпраўду - у лепшым выпадку ГІПЭРБАЛІЗУЕЦЕ :D .

    Глокъ:

    бо на рускай мове камунiкуе ААН i ЮНЕСКА...

    Ну, унеслі ў часы СССР рускую мову. Бо тады была імпэрыя - магутная. Але тады і Тайвань быў чальцом Рады Бяспекі ;) ...

    Глокъ:

    вы з рускiм, грузiнам цi малдаванiнам, пры вострай вам неабходнасцi, будзеце размауляць на белмове, на ангельскай, цi на суахiлi?

    Якую ведае ён і якую ведаю я.

    Добавлено спустя 8 минут 46 секунд

    Глокъ:

    впитывать с молоком матери

    гэта толькі адна з трох разнавіднасцяў інтэрпрэтацыі паняцця родная мова.

  • Глокъ Senior Member
    офлайн
    Глокъ Senior Member

    8624

    14 лет на сайте
    пользователь #282227

    Профиль
    Написать сообщение

    8624
    # 7 января 2016 12:26 Редактировалось Глокъ, 1 раз.
    mikola1l:

    Такога слова няма ні ў наркамаўцы, ні ў тарашкевіцы. Вы самахоць прадукуеце лухту.

    давайте начнем сначала...
    какого слова нет? вЭрсЫя?
    а то у вас, как я посмотрю, пошел "саскок"...

    mikola1l:

    Якую ведае ён і якую ведаю я.

    як вы лiцыце (толькi калi ласка, без падманы), якую мову адначасова ведаеце вы i яны?

    a рускую мову унеслi не таму, што iмперыя была, а таму, што на ёй размауляла i размауляе амаль 1/8 частка свету...
    зноу уключылi змагарства i адмауляеце рэчаiснасць...

    Добавлено спустя 16 минут 32 секунды

    mikola1l:

    Беларускую мову ўжо ў пачатку ХХ ст. хавалі, канаючая Расейская імпэрыя тады ўсё рабіла для дэнацыяналізацыі нашага народу, капала нам магілу, зрабіла труну... але... але яна сама сдохла і праз некалькі год беларуская мова была абвешчана дзяржаўнай, а Беларусь - незалежнай, і на нашай тэрыторыі дамінавала беларуская культура. Праз пару дзесяцігоддзяў іншая імпэрыя хавала беларусаў і беларусаў у іншай частцы Беларусі, маўляў хутка ператворацца ў палякаў - і таксама была знішчана. У канцы ХХ ст. з карты свету знікла яшчэ адна імпэрыя, якая таксама імкнулася русіфікаваць наш народ. Сённяшняя імпэрыя таксама імкнецца знішчыць нас - але яна таксама сканае.

    а зараз беларускую мову знiшчаюць i хаваюць беларусы...
    а беларусы - здольны народ...

  • Вивисектор Member
    офлайн
    Вивисектор Member

    138

    9 лет на сайте
    пользователь #1511841

    Профиль
    Написать сообщение

    138
    # 7 января 2016 18:30
    tut:

    Вялікая просьба весці дыскусію прыстойна і не абражаць апанентаў.

    Прошу вести себя прилично, не оскорбляя собеседников.

    Даже модератор в курсе: основная масса белорусскоговорящих - именно "оппоненты", а не "собеседники". :)

    Красная карточка была показана пользователю за этот пост модератором tut (7 января 2016 20:26)
    Основание: пункты Правил 3.5.17, и 3.5.18 и игнорирование предупреждений модератора

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 7 января 2016 22:04
    Глокъ:

    вы сравниваете "слона и Моську" - язык межнационального общения и умирающий язык... это глупо...

    Умирающий язык, умирающий язык, умирающий язык, умирающий язык... - паўтарыце гэту мантру яшчэ 117 разоў і вам магчыма палягчэе.
    Або ўжывайце дакладныя фармуліроўкі - ад гэтага палягчэе ўсім.

    Глокъ:

    нынешним детям в простейшем белорусском сложно разобраться, а тут им еще предлагают плЯнЭты и вЭрсЫi...

    Дзецям ніхто такіх варыянтаў не прапануе, прынамсі з таго, што нешта я не бачу дзіцячых садкоў і школ з навучаннем на неакласічнай норме беларускай мовы.
    Хаця я вас усё адно расчарую:
    нейкі час у 90-х дзіцячы часопіс "Вясёлка" выдаваўся на "тарашкевіцы". І вялікіх праблем з разуменнем напісанага ў дзяцей і іх бацькоў не было. Вярнуліся назад да "наркамаўцы" толькі з адной прычыны - дзеткам цяжкавата было раздзяляць для сябе два правапісы (пачыналі і ў школе з мяккімі знакамі пісаць).

    Глокъ:

    так тут еще некоторые заменяют устоявшиеся в "мове" и понятные детям "русизмы" на новые непонятные "полонизмы" и при этом возмущаются, что

    Пардоньце, я аднаго не магу зразумець: то крычаць, што мову не разумеюць зусім, то што з яе нейкія словы выкідваюць. Я там у сябе ўсім гуртом ужо вызначыцеся - ці то А, ці то Б.
    Калі не ведаюць і не разумеюць зусім, то пытанне пурыстычнасці і запазычанняў іх не павінна надта чапаць - гэта справа датычыцца толькі носьбітаў мовы
    Калі ведаюць і ўжываюць русізмы-паланізмы-украінізмы (карацей, варварызмы) з прычыны свайго сціплага слоўнікавага запасу - то гэта іх асабістая праблема. Нешта я не чуў, каб такія закідоны рабілі нашы "носьбіты" англійскай мовы праз прызму рускай.
    Калі ведаюць і ўжываюць русізмы-паланізмы-украінізмы (карацей, варварызмы) свядома - гэта таксама іх асабістая праблема. Не вам і не мне іх вучыць ці прытрымлівацца літаратурнага стандарту ТСБМ+ТСЛБМ+СБМ ці не прытрымлівацца.

    Добавлено спустя 1 минута 28 секунд

    Глокъ:

    бо на рускай мове камунiкуе ААН i ЮНЕСКА...

    На рускай мове там падаецца абмежаваны шэраг матар'ялаў. Далёка як не ўсё - і гэта факт.

    Добавлено спустя 1 минута 26 секунд

    Глокъ:

    вы з рускiм, грузiнам цi малдаванiнам, пры вострай вам неабходнасцi, будзеце размауляць на белмове, на ангельскай, цi на суахiлi?

    хутчэй за ўсё на англійскай, хай і ламанай магчыма, не?

    Добавлено спустя 9 минут 32 секунды

    Глокъ:

    давайте начнем сначала...
    какого слова нет? вЭрсЫя?
    а то у вас, как я посмотрю, пошел "саскок"...

    Адкажу за Міколу:
    слова "вэрсыя" не фіксуе ніводны слоўнік - як афіцыйнай нормы (наркамаўка), так і неакласічнай (тарашкевіца). Можаце самі пераканацца, праверыўшы гэта на slounik.org
    Не сумняюся, што і БНКорпус таксама не фіксуе такога слоўца.

    Але для збору хоць нейкай статыстыцы Гуглем. Будзе шукаць форму нязменную, бо іначай атрымаем і ўкраінцаў, і яшчэ іншыя мовы (шчыра кажучы, я не ведаю як пры працы з фільтрамі атрымаць агульную стату)
    версія - Вынікаў недзе 23 400 000 (але таксама з украінцамі разам)
    вэрсія - Вынікаў недзе 288 000
    вэрсыя - Вынікаў недзе 5 550
    Суадносіны вэрсыя/вэрсія = 0.02%. Прабачце, але гэта ўзровень звычайнай неадукаванасці, неахайнасці ці проста памылкі напісання. Казаць, што такое слова ё ў белмове і яго прапандуюць адно што крычаць, што ў расейскай "аффтар" ды "жжот" - літаратурная норма :-)

    Добавлено спустя 1 минута 52 секунды

    Вивисектор:

    Даже модератор в курсе: основная масса белорусскоговорящих - именно "оппоненты", а не "собеседники". :)

    Ну якраз залезці ў тэму і паказаць сваю "апазіцыю" любяць высокадукавана высокакультурныя :trollface: расейскамоўныя. Але што паробіш? Даводзіцца з гэтым мірыцца.

  • Вивисектор Member
    офлайн
    Вивисектор Member

    138

    9 лет на сайте
    пользователь #1511841

    Профиль
    Написать сообщение

    138
    # 7 января 2016 23:36
    Shurix:

    Суадносіны вэрсыя/вэрсія = 0.02%. Прабачце, але гэта ўзровень звычайнай неадукаванасці, неахайнасці ці проста памылкі напісання.

    В первых двух пунктах вы правы, пожалуй.

    Ошибки быть не может, Olenelover отлично знает тарашкевицу.

    Жёлтая карточка была показана пользователю за этот пост модератором Grace-o (13 января 2016 10:53)
    Основание: 3.5.17

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 7 января 2016 23:49
    Вивисектор:

    Ошибки быть не может, Olenelover отлично знает тарашкевицу.

    Неяк цалкам пофіг. Робіце з мухі слана.
    Я вунь, напрыклад, па-зверску шалею, калі бачу напісананае па-расейску "что бы", якое апошнім часам надта распаўсюдзілася. Але я не крычу нямым крыкам, што з гэтага расейская мова памірае.

  • Mart1z Android Team
    офлайн
    Mart1z Android Team

    1146

    14 лет на сайте
    пользователь #240112

    Профиль
    Написать сообщение

    1146
    # 8 января 2016 00:28 Редактировалось Mart1z, 1 раз.

    del

  • metalstalker Senior Member
    офлайн
    metalstalker Senior Member

    13331

    9 лет на сайте
    пользователь #1420576

    Профиль
    Написать сообщение

    13331
    # 8 января 2016 08:46
    Mart1z:

    Оказывается фильмов на белязе не так уж и мало, пока что нашёл и скачал уже 77 фильмов и это походу не предел.

    киньте ссылку

    Наша возьме!
  • SpoLk Member
    офлайн
    SpoLk Member

    247

    12 лет на сайте
    пользователь #518384

    Профиль
    Написать сообщение

    247
    # 8 января 2016 10:17
    Mart1z:

    Оказывается фильмов на белязе не так уж и мало, пока что нашёл и скачал уже 77 фильмов и это походу не предел.

    нигде не могу найти,только одну серию South Park нашёл

  • Shurix Senior Member
    офлайн
    Shurix Senior Member

    562

    14 лет на сайте
    пользователь #213767

    Профиль
    Написать сообщение

    562
    # 8 января 2016 14:46
    SpoLk:

    нигде не могу найти,только одну серию South Park нашёл

    А больш, на жаль, і няма.

  • Вивисектор Member
    офлайн
    Вивисектор Member

    138

    9 лет на сайте
    пользователь #1511841

    Профиль
    Написать сообщение

    138
    # 8 января 2016 15:01
    Shurix:

    Неяк цалкам пофіг. Робіце з мухі слана.
    Я вунь, напрыклад, па-зверску шалею, калі бачу напісананае па-расейску "что бы", якое апошнім часам надта распаўсюдзілася. Але я не крычу нямым крыкам, што з гэтага расейская мова памірае.

    В отличие от но не любителя, вы не кичитесь ведами дзвюх моу и трох праваписау, потому с вас совершенно другой спрос.