Ответить
  • Alexus_M Кальян Team
    офлайн
    Alexus_M Кальян Team

    3559

    18 лет на сайте
    пользователь #39297

    Профиль
    Написать сообщение

    3559
    # 7 декабря 2006 11:51

    moriturus,

    Да дело не в боязни. Зачем лишний раз облучаться.....Прошел раз в два-три-четыре года...и хватит. И уж тем более, принуждать к этому, как это делают в наших поликлиниках, просто негуманно.

    Я постоянно занят. Я ничего не делаю, и это отнимает у меня все время.
  • Schumi Паяльник & Отвертка TEAM
    офлайн
    Schumi Паяльник & Отвертка TEAM

    675

    22 года на сайте
    пользователь #1786

    Профиль
    Написать сообщение

    675
    # 7 декабря 2006 12:05

    Я уже лет 8 не прохожу. С поликлиники уже гора повесток пришла. Считаю, что это крайне вредно для организма. Как-никак, а это облучение организма радиацией, и неизвестно, какие процессы оно может вызвать. :ass: Ведь не зря-же беременным женщинам запрещено проходить флюорографию :spy:

    Michael Schumacher - Live Legend.
  • rigan Senior Member
    офлайн
    rigan Senior Member

    1125

    21 год на сайте
    пользователь #6755

    Профиль
    Написать сообщение

    1125
    # 7 декабря 2006 12:17

    Моё мнение таково:

    - да, эта процедура не добавляет здоровья. Но... это единственный и доступный способ выявить туберкулёз. А статистика роста этого заболевания в РБ очень высока (и секретна).

    [url=http://forum.onliner.by/viewtopic.php?f=12&t=3865287] Spinning Team [/url]
  • Apoll0 Apple Team
    офлайн
    Apoll0 Apple Team

    2816

    23 года на сайте
    пользователь #359

    Профиль
    Написать сообщение

    2816
    # 7 декабря 2006 13:23

    Имхо потратить 10 минут чтобы сделать флюру в один день и еще 5 чтобы ее забрать во второй не настолько сложно... Как написано на двери кабинета флюорографии в моей поликлинике - облучение сравнимо с фоновым и совершенно безопасно при прохождении раз в год.

  • Schumi Паяльник & Отвертка TEAM
    офлайн
    Schumi Паяльник & Отвертка TEAM

    675

    22 года на сайте
    пользователь #1786

    Профиль
    Написать сообщение

    675
    # 7 декабря 2006 13:44

    rigan,

    статистика роста этого заболевания в РБ очень высока (и секретна)

    Если она секретна, то откуда такая уверенность в ее высоте?

    Apoll0,

    облучение сравнимо с фоновым и совершенно безопасно при прохождении раз в год

    а что такое фоновое облучение? Кто-нибудь проходил флюорографию с дозиметром?

    Michael Schumacher - Live Legend.
  • rigan Senior Member
    офлайн
    rigan Senior Member

    1125

    21 год на сайте
    пользователь #6755

    Профиль
    Написать сообщение

    1125
    # 7 декабря 2006 14:06

    Schumi,

    У Беларусi штогод выяўляецца больш за 5 тысяч новых хворых на туберкулёз. I кожны дзень два чалавекi гiнуць ад гэтай хваробы. А заразiцца туберкулёзам прасцей простага: дастаткова толькi аказацца побач з кашляючым туберкулёзнiкам, патрымацца з iм за адны i тыя ж поручнi ў транспарце цi паесцi ў сталовай з посуду, якiм да цябе карыстаўся хворы чалавек. Узбуджальнiк туберкулёзу можа захоўвацца ў паветры, пыле, на адзеннi, бялiзне, старонках кнiг да 3—6 месяцаў. У пляўку на тратуары бактэрыi жывуць да месяца. Палачка Коха не баiцца нават замарожвання i гадамi захоўвае сваю жыццяздольнасць пры мiнусавай тэмпературы...

    — Асаблiвасцi чалавечай псiхiкi дазволiлi нам адаптавацца i не заўважаць iснуючую праблему, — дзелiцца сваiмi меркаваннямi галоўны пазаштатны фтызiятр Камiтэта па ахове здароўя Мiнгарвыканкама Мiкалай КУЦАН. — Хоць сiтуацыя ў краiне блiзкая да крытычнай: 50 i больш захварэўшых на 100 тысяч насельнiцтва — гэта ўжо эпiдэмiчны парог. Iмунная сiстэма чалавека можа стрымлiваць палачку Коха на працягу доўгiх гадоў, але пры аслабленнi iмунiтэту шанцы захварэць на туберкулёз iстотна ўзрастаюць. Адным з самых эфектыўных спосабаў выяўлення туберкулёзу было i застаецца рэнтгенафлюараграфiчнае абследаванне. Дарэчы, такое абследаванне дазваляе выяўляць не толькi туберкулёз, якi складае ўсяго 10 працэнтаў ад агульнай колькасцi выяўляемай паталогii. Для прыкладу, летась рэнтгенафлюараграфiчнай службай сталiцы было абследавана 907 364 чалавекi, пры гэтым было выяўлена 397 выпадкаў актыўнага туберкулёзу, 2798 выпадкаў вострай пнеўманii, 313 анкалагiчных захворванняў, 157 выпадкаў саркаiдоза Бека i 2723 выпадкi iншай лёгачнай паталогii.

    За апошнiя 25 гадоў туберкулёз паспяхова адапатаваўся да традыцыйна прымяняемых пры яго лячэннi лякарстваў, у вынiку чаго выдаткi на лячэнне iстотна ўзраслi, а тэрмiны знаходжання на бальнiчным ложку iстотна павялiчыліся — да шасцi—васьмi месяцаў.

    — Мы вельмi ўважлiва сочым за ўсiмi навiнкамi фармацэўтычнага рынку, але новыя прэпараты для лячэння туберкулёзу там не з’яўляюцца, — з сумам канстатуе Мiкалай Куцан. — На жаль, але ў апошнiя гады развiваецца пераважна той сегмент рынку, якi забяспечвае лячэнне сардэчна-сасудзiстай паталогii цi анкалагiчных захворванняў. А на туберкулёз або не звяртаецца належнай увагi, або навукоўцам не ўдаецца знайсцi новую эфектыўную зброю супраць палачкi Коха.

    Сацыяльны партрэт нашых хворых на туберкулёз выглядае наступным чынам: 20,2 працэнта раней знаходзiлiся ў месцах зняволення, 41,6 працэнта — злоўжывалi алкаголем, 67,4 працэнта — гэта злосныя курцы, 42,7 працэнта — нiдзе не працуюць. Зразумела, што асоба сацыяльнай групы рызыкi вельмi цяжка прыцягнуць да абследавання, хоць сярод iх значна часцей дыягнастуюцца хранiчныя формы з бактэрыявыдзяленнем, якiя ўяўляюць асаблiвую небяспеку для акружаючых. Так, прыкладна 40 працэнтаў хворых на туберкулёз, што выходзяць з месцаў зняволення, гiнуць на працягу ўсяго аднаго года. Для iзаляцыi i працяглага лячэння хворых з хранiчнымi формамi туберкулёзу i множнай лекавай устойлiвасцю адкрыта Рэспублiканская туберкулёзная бальнiца «Наваельня». Апошнiм чынам востра паўстала пытанне арганiзацыi бальнiцы для прымусовага лячэння мiнчан, у сувязi з дэфiцытам месцаў у туберкулёзнай бальнiцы «Волкавiчы» .

    Паводле слоў галоўнага фтызiятра Мiнска, прымусiць праходзiць лячэнне ад туберкулёзу можна толькi праз суд, але iснуючае заканадаўства — усё ж такi недасканалае. Хворы элементарна можа памахаць медыкам у зале суда рукой i шукай яго потым з мiлiцыяй. Летась у Мiнску прымусовае лячэнне патрабавалася 82 бацылярным хворым. Сiтуацыя нярэдка даходзiць да абсурду: урачы вымушаны адбiраць у сваiх пацыентаў шнуркi, каб тыя не збеглi з бальнiчнага ложка...

    I ўсё ж такi туберкулёз нельга пускаць на самацёк. Медыкi папярэджваюць, што пры адсутнасцi лячэння на працягу пяцi гадоў гiнуць 50 працэнтаў хворых на туберкулёз, а ў другой паловы нялечаны туберкулёз набывае хранiчную прагрэсiруючую форму. Праўда, медыкам вядомыя i выпадкi самаадвольнага выздараўлення хворых на туберкулёз, але на цуд асаблiва не варта спадзявацца — гэта ўсё ж такi выключэннi з агульнага правiла.

    Цiкава, што ў Беларусi ёсць рэгiёны, дзе высокая захворваемасць на туберкулёз з’яўляецца гiстарычнай. Напрыклад, у Быхаўскiм раёне, дзе ў асобных населеных пунктах калiсьцi назiралася суцэльная захворваемасць жыхароў на туберкулёз. Сёння сiтуацыя там прыкметна выправiлася, але ўсё роўна менавiта Гомельшчына i Магiлёўшчына робяць асноўны ўклад у агульную захворваемасць у нашай краiне.

    "Звязда"

    25.08.2006

    [url=http://forum.onliner.by/viewtopic.php?f=12&t=3865287] Spinning Team [/url]
  • irokez Member
    офлайн
    irokez Member

    404

    21 год на сайте
    пользователь #3260

    Профиль
    Написать сообщение

    404
    # 7 декабря 2006 14:10

    Как пример - приведу себя - я очень долгое время не проходил данную процедуру, лет 6. Однако когда мне все же пришлось ее пройти - то выяснилось, что у меня довольно серьезные проблемы с легкими, не туб (слава богу) саркоидоз, но хрень еще та, да и запущена была...

    И вот уже два года - каждые три месяца - будьте любезны снимок, и лечение тоже...

    Вобщем каждый для себя решает - идти или не идти...

    А по-поводу статистики заболеваний туб-ом.... достаточно один раз побывать в "новинках" в тубдиспансере. Все поймете сами... у врачей от карточек шкафы ломятся...

  • Schumi Паяльник & Отвертка TEAM
    офлайн
    Schumi Паяльник & Отвертка TEAM

    675

    22 года на сайте
    пользователь #1786

    Профиль
    Написать сообщение

    675
    # 7 декабря 2006 15:21

    rigan, жуткая статейка :evil:

    Сацыяльны партрэт нашых хворых на туберкулёз выглядае наступным чынам: 20,2 працэнта раней знаходзiлiся ў месцах зняволення, 41,6 працэнта — злоўжывалi алкаголем, 67,4 працэнта — гэта злосныя курцы, 42,7 працэнта — нiдзе не працуюць.

    Не сидел, не злоупотребляю, не курю, работаю :P

    Michael Schumacher - Live Legend.
  • krum Левша Team
    офлайн
    krum Левша Team

    13690

    20 лет на сайте
    пользователь #13569

    Профиль
    Написать сообщение

    13690
    # 7 декабря 2006 16:08

    Сацыяльны партрэт нашых хворых на туберкулёз выглядае наступным чынам: 20,2 працэнта раней знаходзiлiся ў месцах зняволення, 41,6 працэнта — злоўжывалi алкаголем, 67,4 працэнта — гэта злосныя курцы, 42,7 працэнта — нiдзе не працуюць.

    только у меня по этому поводу пару коментов:

    - заразиться туберкулезом в местах лишения свободы проще простого

    - 42% нигде не работают - а у нас куча народа работает без оформления, и числится безработными

    В голове моей опилки - я начальник лесопилки.
  • Nytik Member
    офлайн
    Nytik Member

    340

    17 лет на сайте
    пользователь #78137

    Профиль
    Написать сообщение

    340
    # 7 декабря 2006 18:32

    Заразиться можно везде: в общественном транспорте, в кафе, в подъезде собственного дома и даже на работе... Дело в том, что не все люди соблюдают личную гигиену, а если говорить о туберкулезе, то палочки выделяются чаще при кашле, с мокротой и слюной. Ну и подумайте, как здорово можно заразиться, держась, например, за перила в собственном подъезде... :roof:

    ...привет-привет...
  • Nytik Member
    офлайн
    Nytik Member

    340

    17 лет на сайте
    пользователь #78137

    Профиль
    Написать сообщение

    340
    # 7 декабря 2006 18:35

    Считаю, что необходимо вовремя проходить минимальный медицинский ежегодный осмотр, и соблюдать правила личной гигиены! :znaika:

    ...привет-привет...
  • -ego- IRC Team
    офлайн
    -ego- IRC Team

    1937

    18 лет на сайте
    пользователь #41328

    Профиль
    Написать сообщение

    1937
    # 7 декабря 2006 18:43
    Alexus_M:

    -ego-,

    И что не опасно это -- современные аппараты фактически безвредны.

    В этом году проходил флюорографию (...) так мне казалось что еще миг и аппарат флюорографический просто рассыпется

    Лучше аппарат пусть сыплется, чем я богу душу отдам преждевременно. Думаю, туберкулёз страшнее маленькой мифической дозы раз в год.

    Кстати, при ангине ты тоже заговорами и травками лечишся? Или всё-таки антибиотики глотаешь? Они же тоже не безопасны..

  • Puma-cat Senior Member
    офлайн
    Puma-cat Senior Member

    1269

    19 лет на сайте
    пользователь #32131

    Профиль
    Написать сообщение

    1269
    # 7 декабря 2006 20:43

    Принудиловка бесит!!! И ладно флюра - девушкам вообще в поликлинику за справкой не зайти - к гинекологам гонят!!! Сестрица пошла за справкой для бассейна, а ей "а когда вы тут были? давно, да? вот и к нему еще сходите" :ass:

    КПДК "Iron Rat"
  • EERIE_D Senior Member
    офлайн
    EERIE_D Senior Member

    530

    18 лет на сайте
    пользователь #45696

    Профиль
    Написать сообщение

    530
    # 7 декабря 2006 20:47

    Принудиловка бесит!!! И ладно флюра - девушкам вообще в поликлинику за справкой не зайти - к гинекологам гонят!!! Сестрица пошла за справкой для бассейна, а ей "а когда вы тут были? давно, да? вот и к нему еще сходите"

    Согласна..

    Гинеколог это нечто.. Из-за него ни одну справку не возьмешь. Ага так и полезла я там на козла к совдеповским теткам-садисткам. Нефик делать. А со справкой из платной клиники могут и послать подальше.

    ЗЫ. А нас в универе еще и к сессии не допускают, если флюорографии нету!

  • Puma-cat Senior Member
    офлайн
    Puma-cat Senior Member

    1269

    19 лет на сайте
    пользователь #32131

    Профиль
    Написать сообщение

    1269
    # 7 декабря 2006 21:12

    ..................А со справкой из платной клиники могут и послать подальше..................

    А вот это вообще отдельная история :roof:

    КПДК "Iron Rat"
  • Pharmacist Senior Member
    офлайн
    Pharmacist Senior Member

    4601

    18 лет на сайте
    пользователь #47920

    Профиль
    Написать сообщение

    4601
    # 7 декабря 2006 21:29

    Принудиловка - эт канечне некарасе. Но флюшка не только тубик увидит, но и пневмонию, и онкологию и еще массу чего ... А рентгеновское изучение и радиация - это не совсем одно и то же. Никто не говорит об абсолютной безвредности, но из двух зол ... и все такое.

    Рожденный ползать - все время грязный.
  • Deniz Senior Member
    офлайн
    Deniz Senior Member

    10049

    21 год на сайте
    пользователь #7484

    Профиль
    Написать сообщение

    10049
    # 7 декабря 2006 22:53

    Блин.. кто тут про облучение говорит? В нашей 13ой аппараты за черти-сколько десятков тысяч долларов siemens - вы что думаете - они чего то там облучают сверх нормы?

    Ты боишься тишины.. я - солдат индустриальной войны
  • Schumi Паяльник & Отвертка TEAM
    офлайн
    Schumi Паяльник & Отвертка TEAM

    675

    22 года на сайте
    пользователь #1786

    Профиль
    Написать сообщение

    675
    # 8 декабря 2006 10:59

    Deniz,

    В нашей 13ой аппараты за черти-сколько десятков тысяч долларов siemens

    13-я это где? студенческая? Ну не всем-же тут повезло быть студентами :D

    Michael Schumacher - Live Legend.
  • Mischka Senior Member
    офлайн
    Mischka Senior Member

    2969

    20 лет на сайте
    пользователь #14356

    Профиль
    Написать сообщение

    2969
    # 8 декабря 2006 11:20

    13 это не студенческая

    Но раньше там было все довольно отстойно, после ремонта что-ли сименс завезли :conf:

    А вообще флюорография необязательна на самом деле, от нее можно отказаться, она всего лишь рекоммендуется

    А не пора ли нам подкрепиться? По-моему пора![img]http://www.kolobok.wrg.ru/smiles/personal/pooh_honey.gif[/img]
  • SHADEL Member
    офлайн
    SHADEL Member

    308

    11 лет на сайте
    пользователь #662855

    Профиль
    Написать сообщение

    308
    # 11 мая 2013 00:38 Редактировалось SHADEL, 2 раз(а).

    хм...вот меня удивляют они. КОГДА ЗАСТАВЛЯЮТ РАЗРЕШЕНИЕ НА ПРИВИВКУ ПОДПИСАТЬ через пару часов после родов, ГОВОРЯТ,ЧТО ЭТО 100% ЗАЩИТА ОТ ТУБЕРКУЛЕЗА!!!! ЕСЛИ ТАК...ЗАЧЕМ ТОГДА ПРОВЕРЯТЬ? есть отметка прививки...все- свободен.